Aktualności
Nadchodzi żar z nieba. Lekarz radzi, jak przetrwać upały
Ile wody powinniśmy pić podczas upałów?
Od kilku dni panują upały. Termometry pokazywały nawet powyżej 30 st. C. W taką pogodę lekarze ciągle apelują o wyjątkową ostrożność i przezorność — lekceważenie upału jest zabójcze, a jego ofiarą może stać się każdy z nas. Dlaczego upały mogą być tak niebezpieczne dla naszego zdrowia? Zapytaliśmy Lesława Bąka lek. Specjalistę z zakresu chorób wewnętrznych oraz nefrologii.
– Ogólnie trzeba powiedzieć, że z upałami nie ma żartów. Oczywiście dla osób młodych i zdrowych okres lata to czas relaksu, wakacji, aktywności. Uważać powinny przede wszystkim osoby starsze i przewlekle chore. W trakcie upałów odradzam dla tych osób wychodzenia na słońce zwłaszcza w godz. między 11.00 a 14.00. W tym czasie promienie słońca działają najsilniej i najintensywniej przenikają w głębokie struktury skóry. Nawadnianie osób w podeszłym wieku lub przewlekle chorych tu powinno być pod kontrolą lekarza. Dodam, że w upalne dni jesteśmy niezwykle narażeni na deficyty płynów w organizmie. Wychodząc na zewnątrz, zabierzmy ze sobą butelkę wody. Zaleca się, aby dziennie wypijać 2 litry wody, a podczas upałów dostarczać organizmowi nawet o 1 litr więcej płynów niż zwykle. Lekceważenie upału może być śmiertelne. – podkreśla lekarz
Sposoby ochrony przed upałem:
- Pij więcej niż zazwyczaj. Pij więcej niż zwykle, nawet jeśli nie jesteś spragniony. Najlepiej – wodę, ale możesz też spożywać inne płyny. Jeśli masz więcej niż 65 lat, masz chore serce, chore nerki lub przyjmujesz leki, porozmawiaj z lekarzem o tym, ile płynów dodatkowo powinieneś wypić.
- Jedz dużo sezonowych owoców. Owoce sezonowe zawierają dużą ilość wody. Dlatego spożywając je, dostarczasz jednocześnie wodę do organizmu.
- Utrzymuj ciało w chłodzie. Noś luźną, przewiewną odzież, która zakrywa jak największe partie skóry. Chroń głowę kapeluszem lub czapką. Przebywaj w cieniu tak często jak to możliwe. Ochładzaj się od czasu do czasu zimnym prysznicem. Jeśli jest gorąco, możesz również założyć mokry ręcznik na szyję.
- Nie wychodź na zewnątrz w najgorętszej porze dnia. Godziny, w których powinieneś przebywać w pomieszczeniu, to między 10:00 a 17:00.
- Unikaj wysiłku fizycznego w najgorętszych godzinach dnia. Osoby, które spędzają aktywnie czas na powietrzu, są najbardziej narażone na przegrzanie. Skupiają uwagę na wykonywanych czynnościach, a nie na otoczeniu, i mogą przeoczyć pierwsze oznaki upału. Jeśli wychodzisz na słońce, stosuj kremy ochronne.
- Utrzymuj chłód w pomieszczeniach. Możesz użyć zasłon, żaluzji i markiz, aby zasłonić okna po nasłonecznionej stronie. Jeśli robi się chłodniej, np. nocą, otwieraj okna, żeby przewietrzyć pomieszczenie. Staraj się przebywać w najchłodniejszym miejscu w domu. Zamykaj drzwi i okna w pomieszczeniach klimatyzowanych.
- Unikaj alkoholu. Alkohol nasila szkodliwy wpływ upału na organizm.
Jak uprawiać sport gdy jest gorąco?
W trakcie upałów wcale nie musimy unikać również aktywności fizycznej i sportu, jednak we wszystkim wskazany jest zdrowy rozsądek. Lepiej zrezygnować treningu w samo południe i wybrać wieczorową porę, kiedy temperatura jest już znacznie niższa.
Opr.: SPSR w Nowogardzie
Foto: Pixobay (grafika), lek. Archiwum prywatne