Dbaj o zdrowie – zdrowie jest najważniejsze!

2 1

Pacjencie, przenalizuj morfologię, stężenie glukozy we krwi i sprawdź stan wątroby

Dlaczego warto robić badania profilaktyczne? Które badania trzeba wykonać i w jakim wieku? Co nam dają regularne badania i czy mogą nas ochronić przed chorobami?

Nawet wtedy, gdy wydaje się nam, że wszystko jest w porządku, warto co pewien czas poddać się badaniom profilaktycznym jakie są dostępne w przyszpitalnym laboratorium. Może się bowiem okazać, że nie wszystko z naszym zdrowiem jest dokładnie tak, jak się nam wydaje. Wiele chorób, zwłaszcza w swoim początkowym stadium rozwoju, nie daje prawie żadnych niepokojących oznak. Nowotwór w pierwszym okresie nie boli. Gdy pojawi się ból może być już niestety za późno na całkowite wyleczenie. Dzięki badaniom profilaktycznym i programowi 40 PLUS, czyli bezpłatnych badań profilaktycznych dla wszystkich Polaków i Polek powyżej 40. roku życia jest szansa na wczesne wykrywanie h chorób, co może zwiększyć szanse na pełne wyleczenie.

Jakie badania wykonuje się w pakiecie 40 plus?

• morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi
  • stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy
  • stężenie glukozy we krwi
  • próby wątrobowe: ALAT, AspAT, GGTP
  • poziom kreatyniny we krwi
  • badanie ogólne moczu
  • poziom kwasu moczowego we krwi
  • krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT)

Pakiet badań diagnostycznych dla mężczyzn

• morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi
  • stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy
  • stężenie glukozy we krwi
  • próby wątrobowe: ALAT, AspAT, GGTP
  • poziom kreatyniny we krwi
  • badanie ogólne moczu
  • poziom kwasu moczowego we krwi
  • krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT)
  • PSA – antygen swoisty dla stercza całkowity. Ostatnim etapem jest konsultacja u lekarza rodzinnego.

Projekt kończy się w czerwcu b.r., więc to ostatni moment na zbadanie się w ramach programu.  Miejsce poboru wyników jest w Przychodni na ul. Kościuszki w Nowogardzie.

Przyszpitalne Laboratorium również wykonuje wypełnioną gamę badań dla pacjentów.

Coraz częściej pacjent słyszy o zaleceniach dotyczących regularnych badań profilaktycznych. Dlaczego są one takie ważne? Jakie badania powinniśmy wykonać w ramach profilaktyki dla naszego zdrowia? Poniżej zwracamy uwagę i jaki komplet badań wykonać, aby w pełni zadbać o zdrowie.

8 badań, które warto wykonać profilaktycznie

• Morfologia.
  • Badanie ogólne moczu.
  • Glukoza.
  • Próby wątrobowe.
  • Badanie tarczycy.
  • Badanie OB.
  • Badanie kreatyniny.
  • Lipidogram.

Powyższe badania i inne można wykonać w Laboratorium przyszpitalnym Samodzielnego Publicznego Szpitala Rejonowego w Nowogardzie. Pobieranie badań: poniedziałek - piątek od 07:30 do 12:00 Wydawanie wyników: 7:30 -12:00

Informacja dla Pacjentów

Treść na stronie ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi konkretnych porad lekarskich, medycznych w zagadnieniu wyniku badań. Przedstawione informacje zawarte nie zastępują realnej wizyty i porady jaką udzielą Lekarze rodzinni i Lekarze specjaliści.

Opr. SPSR w Nowogardzie
Zdjęcie: Ministerstwo Zdrowia i pixoby