Miesiąc maj poświęcony zdrowiu psychicznemu

Miesiąc maj poświęcony zdrowiu psychicznemuCzy potrafię być dobry sam dla siebie? Czy umiem prosić o pomoc?

Zdrowie psychiczne bezpośrednio wpływa na nasz ogólny nastrój i jakość życia. Kiedy nadajemy priorytet naszemu zdrowiu psychicznemu, możemy doświadczyć poprawy szczęścia, poczucia własnej wartości

Problemy psychiczne nie powinny być stygmatyzowane jako coś nienaturalnego i wstydliwego. Dlatego nie bójmy się mówić na temat swojego zdrowia psychicznego! Wykorzystajmy trwający miesiąc maj i czas, aby odpowiedzieć sobie na ważne pytanie: W jaki sposób dbam o swoje zdrowie psychiczne? Czy potrafię być dobry sam dla siebie? Czy umiem prosić o pomoc? Jednocześnie warto zastanowić się nad tym, czy najbliższym otoczeniu nie ma osoby, która może przechodzi trudne chwile. Czasem rozmowa może zmienić bardzo wiele dobrego. Warto o siebie dbać. Troszczyć się o dobry sen, zapewniać sobie odpowiednią dawkę aktywności fizycznej. Ale przede wszystkim, jeśli źle się czujemy, jeśli cokolwiek nas niepokoi, wybierzmy się do lekarza. Wizyta u psychiatry to nie powód do wstydu. Odwrotnie – to świadectwo odpowiedzialności za zdrowie.

Czym jest zdrowie psychiczne

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zdrowie psychiczne to dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny człowieka, a także zdolność do rozwoju i samorealizacji. Pojęcia użyte w tej definicji mają szerokie znaczenia. Ich rozumienie jest subiektywne, uwarunkowane kulturowo i środowiskowo.

Opr. SPSR w Nowogardzie
Grafika: Pixabay