Zdrowe święta wielkanocne? To możliwe!

Zdrowe święta wielkanocne? To możliwe!Lekarz rodzinny radzi, jak jeść, by się nie przejść!

Co roku przed Świętami Wielkanocnymi postanawiamy, by jeść małe porcje, nie przejadać się wędlinami, ciastami i dużo się ruszać. Potem przychodzi śniadanie wielkanocne i rujnuje ten plan.

Kto z nas nie lubi tych wszystkich smakowitości, które w Wielkanoc lądują na naszym stole. Mazurki, ciasta, barszcz, wyroby wędliniarskie… Można by tak wymieniać bez końca. Co więcej, ten festiwal pysznych potraw trwa dwa dni! Nic dziwnego, że już w trakcie wielkanocnego śniadania, obiadu twój żołądek zaczyna się buntować. Przetrawienie tych wszystkich smakowitości jest dla niego nie lada wyzwaniem. Jak więc zapobiec świątecznemu przejedzeniu, by móc w pełni cieszyć się każdą chwilą spędzoną z rodziną?

-  Najlepiej po prostu zachować zdrowy rozsądek, chociaż w obliczu tylu zapewne przepysznych potraw to może być trudne. Jeżeli chce się spróbować wszystkiego, warto nakładać sobie niewielkie porcje i jeść powoli. Chcę powiedzieć, że nie da się utyć przez dwa dni świąteczne, jeśli na co dzień będziemy odżywiać się racjonalnie. Mięso? Tak, ale również z umiarem, zaś pacjenci ze stwierdzoną dną moczanową powinni jeść mięso czerwone z umiarem, a najlepiej nie spożywać go w ogóle.

- Przekonuje - Wojciech Włodarczyk, lek. chirurg, a także lekarz rodzinny Przychodni Przyszpitalnej w Nowogardzie.

Święta stanowią nie lada wyzwanie dla naszego żołądka. Co roku czujemy się po nich tak samo - przejedzeni i ociężali. A wcale tak nie musi być.