OD 1 STYCZNIA OBOWIĄZUJE ZAKAZ SPRZEDAŻY ENERGETYKÓW NIELETNIM

2024 01 03 energetyki

Jak picie energetyków wpływa na nasze zdrowie?

Kofeina, cukier i tauryna-napoje energetyzujące mają poprawiać energię i aktywność, ale mogą też wywoływać szereg niepożądanych skutków zdrowotnych, zwłaszcza gdy sięgają po nie dzieci i młodzież, a to żadna nowość, że młode pokolenie bez zastanowienia spożywali sobie się tymi specyfikami, które czasem są tańsze od zdecydowanie lepszych i zdrowszych soków lub owocowych herbatek. Od 1 stycznia 2024 r. wszedł w życie zakaz sprzedaży energetyków, czyli napojów z dodatkiem tauryny lub kofeiny osobom niepełnoletnim. Nowe przepisy zakazują ponadto ich sprzedaży na terenie szkół czy innych jednostek oświatowych, a także w automatach. Za sprzedaż energetyka osobie poniżej 18- roku życia grozi kara do 2 tysięcy złotych grzywny.

Na jedno z pytań w rozmowie, jaką zamiesiliśmy w ubiegłym roku 2023 na stronie internetowej SPSR w Nowogardzie?

- Czy zdaniem Pani doktor w Polsce powinna być zakazana sprzedaż napojów energetycznych dla dzieci? Odpowiedziała jednoznacznie.
- Tak! Uważam, że powinien być zakaz sprzedaży napojów energetycznych dzieciom, gdyż stwarzają one zagrożenie dla ich zdrowia, a uogólniając dla zdrowia publicznego. Zwiększają prawdopodobieństwo otyłości, zachorowania na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, choroby zębów. Niosą, za sobą konsekwencje dla systemu nauczania powodując nieprawidłowe zachowanie w szkole oraz trudności w nauce. – odpowiedziała m.in. roku ubiegłym Urszula Czura lekarka z uprawnionym do orzekania w sporcie dzieci i młodzieży oraz zawodników do 23-roku życia.

Głównym składnikiem napojów energetycznych jest cukier. W jednej puszce o objętości 250 ml znajduje się średnio 25 g cukru. Nadmierne spożycie cukru przyczynia się do rozwoju otyłości, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego i innych chorób układu sercowo-naczyniowego.

Foto i tekst: SPSR w Nowogardzie