Czy pandemiczny koszmar wróci?

Ministerstwo Zdrowia już odnotowało zwiększoną liczbę zakażeń koronawirusem od ponad pół roku. W niektórych miejscach wracają maseczki, gdzie indziej wprowadza się ograniczenia w odwiedzinach. Nowa fala zachorowań na koronawirusa zaczęła się niestety pod koniec października.

Tej jesieni i zimy grożą nam połączone fale zachorowań na COVID-19 i grypę. Zwłaszcza w przypadku seniorów może się to okazać wyjątkowo groźne. Czy Koronawirus wróci jesienią?

- Jesteśmy dalej czujni w naszym szpitalu, gdyż wirus jest groźny. Jak pamiętamy w dniach 29-30.09.2023 r. w placówce odbył się kurs dokształcający, którego tematem była  właśnie profilaktyka zakażeń wywołanych SARS-CoV-2 w opiece zinstytucjonalizowanej i warunkach domowych, który niewątpliwie był bardzo potrzebny .Jak obserwuję dane statystyczne wskazują, że jest wzrost zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Ciężko przypuszczać, kiedy będzie szczyt jesiennej fali COVID-19, ale najprawdopodobniej nałoży się on na infekcje spowodowane innymi wirusami, w tym grypy.

– powiedziała specjalista ds. epidemiologii mgr Edyta Pałkowska-Ślipek SPSR w Nowogardzie.

Przypomnijmy,  z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że z początkiem  listopada zanotowano w Polsce 1091 zakażeń koronawirusem, zmarły dwie osoby. Jak na tę chwilę 53 przypadki odnotowano na Pomorzu.

SPSR w Nowogardzie