Oddziały szpitalne w Nowogardzie:

Konsultacja fizjoterapeutyczna już działa

Nowa metoda to nic innego jak badanie wykluczające nieprawidłowości w rozwoju dziecka – mówi fizjoterapeutka Elżbieta Głczyńska-Konior

Konsultacja fizjoterapeutyczna to nic innego jak badanie wykluczające nieprawidłowości w rozwoju dziecka – mówi fizjoterapeutka  Elżbieta Gałczyńska-Konior

Rozmowa z Elżbietą Gałczyńską-Konior magister fizjoterapii, terapeutką metody NDT-Bobath.

Nowa usługa, wizyta fizjoterapeutyczna na oddziale noworodkowym w SPSR w Nowogardzie, którą we współpracy z placówką fizjoterapeutyczną Centrum Zdrowia szpital zaproponował Pani. Na czym polega ta współpraca i jakie są tego rezultaty?
Elżbieta Gałczyńska-Konior – Od lutego tego roku została wprowadzona dodatkowa usługa jaką jest konsultacja fizjoterapeutyczna, która będzie się odbywała w pierwszych trzech dobach życia noworodka. Podczas konsultacji będę udzielała wskazówek dotyczących podstawowych pielęgnacji noworodka  i doradztwa, gdzie  wykonam badanie wykluczające nieprawidłowości w rozwoju dziecka m.in.: wady wrodzone i ułożenie stóp, kręcz szyi, pierwsze symptomy zaburzenia napięcia mięśniowego. Taka wizyta ma na celu szybkie wychwycenie wszelkich nieprawidłowości rozwojowych, co jest bardzo istotne w ewentualnym procesie rehabilitacyjnym i ma wpływ na późniejszy harmonijny rozwój dziecka.

Pielęgnacja noworodka - co kryje się pod tym zagadnieniem?
- Pierwsze doby po porodzie to trudny czas, w którym rodzice są najczęściej zagubieni, mają obawy czy prawidłowo podnoszą, odkładają,  trzymają na rękach dziecko. Wskazówki udzielone przez fizjoterapeutę pozwolą im nabrać pewności w wykonywanych czynnościach oraz wprowadzić prawidłowe nawyki podczas codziennej pielęgnacji a tym samym zniwelować nieprawidłowe wzorce w ruchach dziecka, poprawić dystrybucję napięcia mięśniowego, pomóc w osiągnięciu kontroli głowy.

Swoje doświadczenie zdobyła Pani w trakcie pracy z dziećmi na oddziale pediatrycznym i w poradni rehabilitacyjnej w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie. Jakie wyniosła Pani stamtąd doświadczenie i w czym Pani się specjalizuje w swojej pracy?
- Rzeczywiście dużo zawdzięczam pracy w tak wysokospecjalistycznym szpitalu jak IMiD w Warszawie. Swoje doświadczenie zdobyłam współpracując z doświadczonym i wyszkolonym zespołem lekarzy, fizjoterapeutów i pielęgniarek oraz uczestnicząc w specjalistycznych kursach. W tak dużej placówce mamy do czynienia z pacjentami zarówno z niewielkimi problemami zdrowotnymi jaki i ze złożonymi, poważnymi problemami w rozwoju ruchowym. Moja praca polega na pomocy w osiągnięciu harmonijnego rozwoju przez dziecko już od pierwszych dni życia. Podczas każdej wizyty oceniam m.in.: umiejętności ruchowe dziecka, jego aktywność spontaniczną, budowę aparatu kostno - stawowego, napięcie mięśniowe. Poprzez wdrożenie elementów prawidłowej pielęgnacji, którą wykonują codziennie rodzice minimalizujemy nieprawidłowe wzorce ruchowe dziecka.

Stan ruchowy, napięcie mięśniowe to ważne obserwacje dla rodzica w rozwoju dziecka – na co rodzic ma zwracać uwagę?
- Bardzo często zdarza się, że to rodzic zauważa pierwsze nieprawidłowości w rozwoju swojego dziecka. Dlatego ważne jest, aby w razie wątpliwości jak najszybciej zwrócił się on do specjalisty w celu zweryfikowania swoich obaw. W codziennej obserwacji możemy ocenić: kontakt wzrokowy z dzieckiem, który z każdym dniem powinien się wydłużać a dziecko powinno na nas patrzeć z zainteresowaniem, kontakt społeczny - około 2 miesiąca życia pojawia się pierwszy uśmiech, ruchy kończyn - powinny być płynne i urozmaicone, ruchy głowy - dziecko powinno obracać głową w jedną i drugą stronę w podobny sposób, co ma znaczenie w formowaniu się kształtu czaszki. Rodzice mogą również zaobserwować nieprawidłowości w ułożeniu ciała dziecka np. wygięcie w literę „C”.

Wielu rodziców „boi się” tematu, bagatelizuje małe nieprawidłowości z obawy przed tym, że rehabilitacja będzie trwała długo i pochłonie dużo czasu albo że dziecko będzie płakało podczas ćwiczeń. Czy to są słuszne obawy?
- Z doświadczenia wiem, że jest całkiem odwrotnie. Bardzo często zdarza się, że te małe nieprawidłowości mogą szybko zostać zniwelowane, jeśli wdrożymy rehabilitację odpowiednio wcześnie. Czasem wystarczy przeszkolenie rodziców pod kątem wykonywania odpowiednich ćwiczeń, aby pozbyć się danych problemów. Ćwiczenia najczęściej prowadzone są w formie zabawy, a płacz dziecka należy redukować do minimum, ponieważ każdy czynnik stresowy utrudnia nam osiągnięcie zamierzonych efektów.

Coraz więcej polskich dzieci jest rehabilitowanych. To konieczność czy przewrażliwienie rodzica?
- W obecnych czasach dostęp do usług fizjoterapeutycznych jest powszechny a my mamy większą świadomość, jeżeli chodzi o zdrowie nasze i naszych dzieci. Rodzice więcej uwagi poświęcają na obserwację swoich pociech i ich postępów w osiąganiu poszczególnych etapów rozwoju.  Jest to bardzo ważne i pomocne zarówno w diagnostyce jak i procesie usprawniania, bowiem każdą swoją obawę mogą skonsultować ze specjalistą, który oceni dany problem i udzieli wskazówek jak z nim postępować. Należy tu również wspomnieć o coraz mniejszej aktywności fizycznej wśród starszych dzieci. Natłok obowiązków pozaszkolnych, a co za tym idzie mniej czasu na sport przyczyniają się do powstawania wad postawy, z którymi pracujemy w gabinecie.

Elżbieta Gałczyńska-Konior magister fizjoterapii w zawodzie pracuję od 2006 roku, ukończyła kurs NDT - Bobath, Ocenę Globalnych Wzorców Ruchu wg Prechtla, Mobilizację tkanek miękkich i plastrowanie dynamiczne w pediatrii, PNF (nerwowo - mięśniowe torowanie), Anatomię i biomechanikę stóp, Trójpłaszczyznową manualną terapię wad stóp, Analizę i terapię dziecka zagrożonego oraz wiele licznych szkoleń, które pozwoliły jej poszerzyć wiedzę teoretyczną oraz praktyczne umiejętności potrzebne do pracy z małym pacjentem. Swoje doświadczenie zdobyła podczas pracy z dziećmi na oddziale pediatrycznym i w poradni rehabilitacyjnej w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie.

 Tekst : SPSR w Nowogardzie

Elżbietą Gałczyńską-Konior magister fizjoterapii w zawodzie pracuję od 2006 roku

Elżbieta Gałczyńska-Konior fizjoterapeuta dziecięcy

Godziny otwarcia:
  • Szpital czynny całą dobę

SPSR Nowogard,
ul. Wojska Polskiego 7,
72-200 Nowogard

LABORATORIUM

adres: Szpital ul. Wojska Polskiego 7, I piętro.

Pobieranie badań i wydawanie wyników: poniedziałek - piątek od 7:30 do 12:00