Aktualności
Czad ciągle groźny dla zdrowia, a nawet życia!
Jeżeli powiemy „Cichy zabójca”, to część z osób ma już w głowie tlenek węgla, potocznie zwany czadem, a więc związek chemiczny, który potrafi doprowadzić nawet do śmierci człowieka. „Cichy zabójca” atakuje w sezonie grzewczym i bywa, że „jego” atak kończy się podtruciem, a nawet śmiercią.
Dr. nauk med. Lesław Bąk, lekarz internista, nefrolog wyjaśnia, że tlenek węgla łatwo łączy się z hemoglobiną, czyli barwnikiem krwi, w związku z czym dochodzi do niedotlenienia tkanek, niedotlenienia układu nerwowego i wszystkich objawów związanych z niedotlenieniem.
- „Czad dostaje się do organizmu ludzkiego przez układ oddechowy, a potem jest wchłaniany do krwioobiegu. W układzie oddechowym tlenek węgla wiąże się z hemoglobiną paręset razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Uniemożliwia prawidłowe rozprowadzanie tlenu we krwi i powoduje uszkodzenia mózgu i innych narządów wewnętrznych. Następstwem ostrego zatrucia może być np. nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał albo nawet śmierć” – powiedział lekarz.
Co zrobić po zaczadzeniu?
Wezwać służby ratownicze (pogotowie ratunkowe – 999, straż pożarna – 998 lub 112); jeśli po wyniesieniu na świeże powietrze zaczadzony nie oddycha, należy niezwłocznie przystąpić do wykonania sztucznego oddychania i masażu serca.
Tekst: SPSR w Nowogardzie
Foto: https://forsal.pl/lifestyle