Oddziały szpitalne w Nowogardzie:

Wspomnienia z czasów pandemii

1

1a

Jak zapamiętaliśmy ten trudny czas okresu pandemii COVID-19

Choć nikt tego czasu pandemii już nie chce pamiętać, to z pandemię COVID-19 do dziś wspominają pielęgniarki w naszym szpitalu, które skutki wirusa znają i wiedzą, jakim wówczas był niebezpiecznym. To, one przede wszystkim, były, ważnymi postaciami testując w specjalnych kombinezonach pacjentów, dzieci. Prywatnie matki, żony, wtedy przekraczając, próg wydzielonej strefy szpitala do testowania stawały się bardzo ważnym ogniwem walki z wirusem. To są nadal te same profesjonalistki, których praca jest niezbędna i konieczna dla szpitala w Nowogardzie. Mowa o Edycie o Monice pielęgniarkach z SPSR w Nowogardzie.  

4 marca 2020 r. w Polsce potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 i tym samym rozpoczęła się walka z globalną pandemią. Od tego czasu minęło cztery lata, a w 2023 r. WHO oficjalnie ogłosiło koniec pandemii. Nie oznacza to, że koronawirus SARS-CoV-2 przestał zagrażać ludziom. Jednak od czasu pierwszego przypadku do dziś mnóstwo się zmieniło — koronawirus wielokrotnie mutował, a na rynek weszły szczepionki przeciw COVID-19. Jak wspomina ten czas Kazimierz Lembas, dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Rejonowego w Nowogardzie.

- To, był bardzo trudny czas dla wszystkich. Niezbędne było wtedy przeorganizowanie pracy, układanie nowych procedur medycznych w związku z COVID-19, natomiast lekarze, współpracownicy, pielęgniarki, administracja, a także pracownicy pionu technicznego ze szpitala w Nowogardzie musieli umiejętnie poradzić sobie z intensywnością przeprowadzonych zadań nałożonych przez NFZ oraz prowadzonych testów, jakie SPSR w Nowogardzie prowadziło. Dziś rzeczywistość jest inna, ale Covid-19 jest wciąż obecny, dlatego musimy uważać na swoje zdrowie. Za ponad miesiąc mamy Boże Narodzenie, Nowy Rok. Zróbmy wszystko, by spotkać się przy stole świątecznym w komplecie.

Koniec stanu epidemii w Polsce nastąpił z dniem 16 maja 2022 r. Został zastąpiony stanem zagrożenia epidemicznego -wynika z rozporządzenie ministra zdrowia, który również już nie obowiązuje. Jakie piętno odcisnęła epidemia na naszym życiu? Rok 2020 i 2021 niewątpliwie był zdominowany przez pandemię spowodowaną koronawirusem SARS-CoV-2 i jego mutacjami. Najpierw żyliśmy wszyscy strachem przed koronawirusem, potem dołożyła się jeszcze rekordowa inflacja. Od 24 lutego 2022 r. wielu z nas nie umie myśleć o niczym innym niż toczący się tuż obok na Ukrainie konflikt zbrojny.

Ile dni trwa COVID-19 w 2024?
Jak długo utrzymują się nowe objawy? Zgodnie z danymi Amerykańskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób Zakaźnych nowe objawy COVID-19 pojawiają się od 2. do 14. dni po zakażeniu z wirusem SARS-CoV-2 i utrzymują od około 5. do 7. dni.

Jak zapobiegać rozprzestrzenianiu się Covid-19 i najnowszego wariantu wirusa FLiRT?
Wytyczne dotyczące profilaktyki COVID-19 od początku pandemii są w zasadzie takie same. Ich fundament opiera się na zachowaniu dystansu oraz przestrzeganiu podstawowych zasad higieny. Częste mycie rąk, unikanie dużych skupisk ludzi to czynniki, które istotnie wpływają na ryzyko zakażenia. Osoby z objawami choroby powinny zachować szczególną ostrożność oraz unikać kontaktu z innymi, aby ograniczyć potencjalną transmisję wirusa i rozprzestrzenianie choroby. Dobrym rozwiązaniem jest wykonanie testu, który pozwoli zweryfikować, czy występujące symptomy związane są z zakażeniem COVID-19, czy nie.

Uwaga
Prezentowanych wytycznych, danych o charakterze informacyjno-medycznym nie należy traktować jako informacje postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz indywidualnie, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję w porozumieniu z pacjentem.

Tekst i foto: SPSR w Nowogardzie

Godziny otwarcia:
  • Szpital czynny całą dobę

SPSR Nowogard,
ul. Wojska Polskiego 7,
72-200 Nowogard

LABORATORIUM

adres: Szpital ul. Wojska Polskiego 7, I piętro.

Pobieranie badań i wydawanie wyników: poniedziałek - piątek od 7:30 do 12:00