Aktualności
Helikopter LPR będzie latać i ratować
Jest już pewne, że helikopter Lotniczego Pogotowia Ratunkowego będzie lądował wkrótce na lądowisku przy ul. Górnej w Nowogardzie. Bezpiecznie i bez wstrzymywania ruchu samochodów. Usytuowanie lądowiska znacznie ułatwi w tej chwili pracę pilotom LPR. Do tej pory śmigłowca, który lądował z doraźnego lądowisko na osiedlu Bema, na terenie boiska przy ul. Warszawskiej w Nowogardzie.
- Można powiedzieć, że piloci uwielbiają i czują się bezpiecznie, gdzie są lądowiska zlokalizowane w specjalnie stworzonych warunkach, gdyż minimalizują one ryzyko wypadku związanego z lądowaniem pomiędzy zabudowaniami. Takie właśnie powstało w naszym Nowogardzie przy ul. Górnej na „Smoczaku”.
– mówi były lekarz LPR Wojciech Włodarczyk obecnie lekarz POZ w Nowogardzie.
Zakończenie tej inwestycji było kluczowe dla nowogardzkiego szpitala. Nowe lądowisko dla helikopterów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Nowogardzie to kolejna zrealizowana ważna inwestycja. W miejscu, gdzie powstał, teren jest całkowicie zmodernizowany.
Z udarem mózgu, zawałem serca lub poszkodowanych w wypadku niezbędna jest interwencja Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
- Chcę zaznaczyć, że głównym celem tej inwestycji, jaką zrealizowała Gmina, którą zapoczątkował, były burmistrz Robert Czapla a dokończył, obecny burmistrz Michał Wiatr było: poprawienie funkcjonowania systemu ratownictwa medycznego, natomiast celem głównym projektu jest dostosowanie infrastruktury SPSR w Nowogardzie do wymagań prawa, poprzez budowę całodobowego lądowiska dla śmigłowców ratunkowych LPR wraz z infrastrukturą. To dziś jest już zrobione. Teraz pomoc pacjentowi będzie jeszcze bardziej skuteczna.
– podkreśla Kazimierz Lembas, dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Rejonowego w Nowogardzie podczas spotkania z wykonawcami.
W jakich sytuacjach ludzie potrzebują pomocy helikopterów?
- Transport helikopterem medycznym może być szczególnie potrzebny, kiedy następuje: utrata przytomności, nagłe zatrzymanie krążenia, nagłe i ostre stany kardiologiczne, udar mózgu, wypadki w ruchu drogowym oraz wypadki komunikacyjne, wypadki na trudnym terenie.
- dr n. med. Marek Kowalczyk-dyrektor ds. medycznych szpitala
Nowogardzkie lądowisko jest już niemalże gotowe, do jego uruchomienia potrzebne jest już tylko podłączenie sieci teleinformatycznych. Otwarcie, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nastąpi jeszcze w tym roku. Realizacja inwestycji trwała mniej więcej siedem miesięcy. Składała się na to: budowa, a następnie już tylko rejestracja lądowiska. Należy podkreślić to, że wypadki drogowe, wypadki w pracy oraz ciężkie zachorowania-zawały serca i udary, zatory, alergie, nagłe zatrzymania krążenia oraz pilne transporty między szpitalne będą już realizowane sprawniej w miejscu specjalnie wybudowanym i przeznaczonym w Nowogardzie. To trzecia bardzo ważna inwestycja w infrastrukturę szpitala w Nowogardzie. Pierwszą była jego rozbudowa, od niedawna wykonywana została termomodernizacja laboratorium, budynku biurowca, a w tej chwili lądowisko przy ul. Górnej w Nowogardzie.
Tekst i foto: SPSR w Nowogardzie