Odblaski

Odblask zwiększa widoczność człowieka, dziecka, poprawia bezpieczeństwo o zmierzchu i po zmroku, pomaga uniknąć potrącenia lub wypadku na drodze

Odblaskowe poczucie bezpieczeństwa

W jesiennych miesiącach szybciej zapada zmrok, jasno robi się coraz później, do tego częściej pada deszcz co powoduje trudniejsze warunki do jazdy samochodem. Na trasach, ulicach i w mieście jest więc bardziej niebezpiecznie, zwłaszcza dla przechodniów, nawet w rejonie przejść wyznaczonych specjalnie dla nich. A przecież to też czas, kiedy najmłodsi zaczynają - często samodzielnie - przemierzać drogę do szkoły. Do nieszczęścia wystarczy, że kierowca zobaczy pieszego o kilka sekund za późno.

Taka niepozorna kamizelka lub opaska zwiększa widoczność dziecka, noszenie odblasków, kamizelek odblaskowych może uratować ludzkie życie – przekonują włodarze szpitala z lekarzem chirurgiem. Jednak mimo obowiązującego obowiązku noszenia elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym, wciąż nie wszyscy się do tego stosują.

- Chcemy powiedzieć, że nasi kierowcy Transportu Sanitarnego SPSR w Nowogardzie jeżdżący również w godzinach popołudniowych oraz wieczornych, spotykają na drodze pieszych, dzieci poruszających się poboczem, chodnikiem, którzy w zasadzie są zupełnie niewidoczni dla kierowców, ponieważ nie posiadają żadnych elementów odblaskowych. Dlatego apelujemy za pośrednictwem naszej strony internetowej, aby każdy z pieszych, a w szczególności dzieci zaopatrzyli się w odblaski. To zdecydowanie wzmocni bezpieczeństwo na drodze. Taka niepozorna kamizelka, opaska zwiększa widoczność dziecka, pieszego poprawia bezpieczeństwo po zmroku, pomaga uniknąć potrącenia lub groźnego wypadku na drodze. – powiedzieli Kazimierz Lembas-dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Rejonowego w Nowogardzie i Jakub Kubiak- zastępca dyrektora ds. Administracyjno-Technicznych i Wojciech Włodarczyk – lekarz chirurg i POZ.

Przypominamy oficjalny pierwszy dzień jesieni przypada na 23 września. Jej ostatnim dniem jest 22 grudnia, kiedy to zaczyna się kalendarzowa zima. W naszej szerokości geograficznej, za miesiące jesieni uważamy wrzesień, październik i listopad.

Źródło: SPSR w Nowogardzie
Foto nr 2.: