Aktualności
Blok operacyjny to szczególne miejsce każdego szpitala
Blok Operacyjny jest oddzielną, wydzieloną jednostką organizacyjną. Wstęp na blok mają tylko osoby bezpośrednio zaangażowane w wykonywanie zabiegów operacyjnych, co pozwala na zachowanie właściwego reżimu sanitarnego.
O Bloku Operacyjnym w szpitalu można pisać, mówić całe mnóstwo informacji, ale z jednym zgodzi się każdy- to, miejsce budzi, uzasadniony respekt. Specjalne drzwi otwierane jedynie przy pomocy specjalnej karty magnetycznej, stół operacyjny, sprzęt i widoczny napis BLOK OPERACYJNY, za który wstęp mają jedynie osoby upoważnione. Od wejścia pacjenci witani są przez personel ubrany w charakterystyczne zielone komplety, w maskach i z czapkami zielonymi lub kolorowymi na głowie. Niezależnie od pełnionej funkcji, na Bloku wszyscy są niewidoczni dla pacjentki i pacjenta z/g na zachowanie szczególnych zasad bezpieczeństwa i sterylności. Zespół Bloków Operacyjnych tworzą:
- Lekarze o specjalnościach: chirurg, ortopeda, ginekolog oraz neurochirurg (w przypadku placówkach medycznych o wyższej referencyjności)
- anestezjolodzy,
- pielęgniarki i położne anestezjologiczne,
- instrumentariuszki, których pracę chcemy dziś przedstawić.
Zapisy związane z wykonywaniem każdej operacji sporządzają osoby upoważnione-każdy w zakresie wykonywanych czynności lekarz operujący, lekarz anestezjolog, pielęgniarka anestezjologiczna oraz pielęgniarka instrumentariuszka. Blok Operacyjny stanowi specjalnie wydzieloną część każdego szpitala pracującego w systemie 24-godzinnym, którego zadaniem jest wykonywanie operacji lub zabiegów operacyjnych dla oddziałów zabiegowych oraz innych w razie potrzeby.
OPR. SPSR w Nowogardzie
Zdjęcie nr 2 źródło: pixoby