Oddziały szpitalne w Nowogardzie:

Samodzielny Publiczny Szpital Rejonowy w Nowogardzie informuje

m

2

Stopnie referencyjności-co oznaczają?
Stopnie referencyjności szpitali i oddziałów szpitalnych wprowadzono w ubiegłym wieku pod koniec lat 90-tych, w myśl rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej. Przyświecała tej decyzji  idea: Podzielenie szpitali i oddziałów pod względem ich wyspecjalizowania. To oznaczało wiedzę na temat zdolności udzielenia pomocy w przypadku powikłań czy zagrożenia ciąży i możliwości zajęcia się bardziej skomplikowanymi przypadkami. Co oznaczają poszczególne stopnie referencyjności? Szpitale położnicze, ze względu na poziom wyspecjalizowania oddziału i stan pacjenta, zostały podzielone na trzy stopnie referencyjności: I, II i III. –

Referencyjność precyzuje poziom działalności  szpitala. Pacjentka lub pacjent  wiedzący , że dany oddział szpitala jest referencyjny w stopniach, oczekuje wyższego poziomu bezpieczeństwa i szans na powodzenie leczenia.

Szpitale o I stopniu referencyjności
Placówki tak jak Samodzielny Publiczny Szpital Rejonowy w Nowogardzie z I stopniem referencyjności przygotowane są do przyjmowania kobiet w ciąży niepowikłanej, bez większych problemów i rodzących w terminie. Zazwyczaj są to szpitale miejskie i rejonowe. Takie placówki sprawują opiekę tylko nad zdrowymi, donoszonymi noworodkami oraz urodzonymi w 35-37 tygodniu ciąży, bez większych przypadków klinicznych, u których nie stwierdza się symptomów choroby, jak również noworodkami ze słabo nasilonymi objawami chorobowymi.

Szpitale o II stopniu referencyjności
To wyższy stopień specjalizacji. W tychże placówkach personel ma zakresy obowiązków oraz dysponuje odpowiednim sprzętem, aby zajmować się ciążami zagrożonymi. W tych szpitalach musi znajdować się oddział intensywnej terapii dla wcześniaków. Co to oznacza dla kobiety rodzącej? Zdecydowanie pewność i poczucie bezpieczeństwa, gdyż placówki te są przygotowane do intensywnej opieki nad wcześniakami i noworodkami z problemami zdrowotnymi.

Szpitale o III stopniu referencyjności
Do szpitali o III stopniu referencyjności zaliczają się placówki kliniczne państwowych uczelni, które prowadzą działalność badawczą w zakresie nauk medycznych, jak również szpitale kliniczne państwowych uczelni medycznych. W tego typu szpitalach mogą rodzić kobiety, których ciąża jest mocno zagrożona lub w jej patologicznym przebiegu. To właśnie szpital o III stopniu referencyjności należy wybrać jeśli prawdopodobieństwo urodzenia dziecka przed 31. tygodniem ciąży jest wysokie. 

Szpitale-stopnie referencyjności?
Stopnie referencyjności szpitali położniczych wprowadzono, ponieważ oddziały i szpitale różnią się między sobą zarówno organizacją pracy jak i wykwalifikowaniem personelu, a także również warunkami czy wyposażeniem. To, jakie mają stopnie referencyjności, określa stopień ich wyspecjalizowania, co z kolei przekłada się na możliwości sprawowania opieki nad pacjentką w zależności od jej stanu. Stopień referencyjności dotyczy zarówno szpitali państwowych, jak i prywatnych.

Jaki stopień referencyjności?
W szpitalu w Nowogardzie spytaliśmy Ordynatora Oddziału  Ginekologiczno – Położniczego dr. n. med. Wojciecha Kałużyńskiego, specjalistą w zakresie położnictwa i ginekologii w SPSR w Nowogardzie.

- Oddział Ginekologiczno-Położniczy Szpitala w Nowogardzie jest oddziałem I stopnia referencyjności w zakresie położnictwa, co pozwala na przyjmowanie i leczenie pacjentek ciężarnych i rodzących z ciążą donoszoną, tj. powyżej 36. tygodnia jej trwania, niepowikłaną poważnymi schorzeniami matki lub płodu.  -  odpowiada lekarz

Opr. i foto. SPSR w Nowogardzie

Godziny otwarcia:
  • Szpital czynny całą dobę

SPSR Nowogard,
ul. Wojska Polskiego 7,
72-200 Nowogard

LABORATORIUM

adres: Szpital ul. Wojska Polskiego 7, I piętro.

Pobieranie badań i wydawanie wyników: poniedziałek - piątek od 7:30 do 12:00