Warto wiedzieć!

2024 06 13 warto wiedziec

Pierwsi pacjenci są już poddawani leczeniu tą metodą

Nowoczesna radioterapia w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii w Szczecinie z wykorzystaniem sztucznej inteligencji (Al)

Przydatność sztucznej inteligencji w onkologii wynika m.in. z tego, że potrafi ona przetwarzać ogromne ilości danych, a tych w medycynie jest coraz więcej – wymienić można m.in. informacje obrazowe, histopatologiczne, metaboliczne, genetyczne.

Nie ulega wątpliwości, że jeżeli chodzi o obszar medycyny, jaką jest Onkologia, jeszcze wiele pozostało przed lekarzami, szpitalami oraz system ochrony zdrowia do odkrycia i zrobienia. Z roku na rok, liczba zachorowań na nowotwory zwiększa się co potwierdzają statystyki. Dotyczy to nie tylko Polski, ale innych krajów w Europie i na Świecie. W tę nierówną walkę z chorobami nowotworowymi angażuje się technologia, świat naukowców, rozwijając nowe technologie przydatne w dziedzinie onkologii.  Taką, która jest już dostrzegalna i ma coraz większe zastosowanie jest Al, to ona jest już wykorzystywana Zachodniopomorskim Centrum Onkologii w Szczecinie. Całkowita wartość projektu to 4 mln 19 tys. zł. Dofinansowanie wyniosło 3 mln 723 tys. zł. Pozostałe 295 tys. zł wpłaciło ZCO.

W skrócie o (AI) Sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja w medycynie to przede wszystkim analiza sporych ilości danych, co jest wykorzystywane w ogólnej diagnostyce oraz wielu innych dziedzinach. Sztuczna inteligencja w medycynie to także rozmaite sposoby jej wykorzystywania w radiologii i mikroprecyzyjnej chirurgii, w której odgrywa coraz ważniejszą rolę.

Opr. SPSR w Nowogardzie

Foto: Fot. ZCO Szczecin