Oddziały szpitalne w Nowogardzie:

Zarządza Samodzielnym Publicznym Szpitalem Rejonowym od 19 lat

2024 03 26 dyrektorPowodów jest wiele…

Rozmowa z Kazimierzem Lembasem, dyrektorem Samodzielnego Publicznego Szpitala Rejonowego w Nowogardzie.

Co skłoniło Pana Dyrektora do zgłoszenia swojej kandydatury na radnego w Powiecie Goleniowskim?

- W czasie mojej pracy w Szpitalu w Nowogardzie spotykam się z wieloma problemami, które nie dotyczą jedynie pacjentów, ale wszystkich mieszkańców powiatu i samego szpitala w Nowogardzie, który jak widać wciąż jest, funkcjonuje i już wkrótce zmieni swój wygląd na bardziej nowoczesny i dostosowany do współczesnych czasów. Tzw. szarość zniknie definitywnie z fasady budynku. Jest dla mnie oczywistym, że władze powiatu mają bardzo istotny wpływ na poziom opieki zdrowotnej. Sądzę, że bez poparcia z ich strony wiele przedsięwzięć zmierzających do poprawy stanu zdrowia mieszkańców nie będzie mogło stać się faktem.

Dlaczego nie było tzw. „ofensywy” na kierowniczy czy dyrektorski fotel nowogardzkiego szpitala? Zarządzający nie chcą robić kariery?

- Powodów jest wiele. Najważniejszy to duży poziom zawodowego ryzyka. Bycie dyrektorem choćby szpitala w Nowogardzie oznacza duży stres i odpowiedzialność, szczodre salwy krytyki i komentarzy, które umieszczane są na portalach społecznościowych. Na przykład w pewnym momencie okazuje się, że odchodzi dwóch, trzech lekarzy i trzeba chwilowo zamknąć oddział, bo nie udaje się zatrudnić innych na ich miejsce. Reakcje są olbrzymie, całe miasto, powiat zastanawia się co tam się takiego dzieje? Otóż oświadczam, że szpital w Nowogardzie ma się bardzo dobrze i pracuje planowo wypełniając swoje zadania. Osobiście z panami Jakubem Kubiakiem - dyrektorem ds. Administracyjno-Technicznych i dr n. med. Markiem Kowalczykiem - dyrektorem ds. Medycznych Szpitala stoimy na straży zabezpieczenia naszych pacjentów i poprawnego funkcjonowania placówki.

Jakie problemy dostrzega Pan w funkcjonowaniu opieki medycznej na terenie Gminy Nowogard i Powiatu?

- Jako radny w Powiecie wspierałbym działania zmierzające do poprawy koordynacji i współpracy lecznictwa szpitalnego z ratownictwem medycznym w obszarze Goleniowa i Nowogardu. Niezwykle istotnym elementem tego systemu na terenie powiatu byłoby polepszenie współpracy pomiędzy jednostkami w Nowogardzie i Goleniowie. Chciałbym, kolejne działania skierować w kierunku starszych pacjentów i np. pozyskać lekarza specjalistę w dziedzinie geriatrii, ponieważ nasze społeczeństwo się starzeje i należy sprostać nowym wyzwaniom. Niezbędne jest także dalsze rozwijanie innych możliwości. Mam tu na myśli rozbudowę pracowni diagnostycznych i wymianę sprzętu na bardziej nowoczesny. Czy będzie to możliwe?

- Dwa lata wojny w Ukrainie. Lekarze z Ukrainy i inny personel medyczny, którzy uciekli przed wojną, są teraz zatrudniani w szpitalach w całej Polsce, także w nowogardzkiej placówce.

- Wojna w Ukrainie wciąż trwa. Od dłuższego czasu, podobnie jak większość szpitali w Polsce, borykamy się z niedoborem personelu medycznego. Dlatego zdecydowałem się na ten krok i zatrudniłem obywateli Ukrainy jak również z innych krajów np. Białorusi. Są wśród nich m.in. lekarze specjaliści, salowe oraz personel pomocniczy.

Przy problemie niedofinansowania, pojawia się również druga kwestia: co z jakością?

- To następna rzecz naszego szpitala jaką chcę poprawić, tak by była odczuwalna dla pracowników i pacjentów. Jestem dyrektorem szpitala, który legitymuje się certyfikatem „Wzorowa Placówka Medyczna” przyznawanym przez ekspertów. To dla naszej placówki ważne wyróżnienie. Problem szpitali w naszym regionie nieposiadających takiej certyfikacji polega na tym, że certyfikacja wymaga podniesienia w znacznym stopniu standardów i jakości wykonywanych świadczeń. A nie idą za tym środki. Jestem zdania, że te szpitale, które osiągnęły jakość potwierdzoną certyfikatem, powinny być premiowane środkami dodatkowymi na utrzymanie wypracowanej jakości, która cieszy, ale nie jest łatwą do utrzymania.

Modernizacja szpitala w Nowogardzie jest kontynuowana. Czy będą jeszcze lepsze warunki dla pacjentów?

- Zdecydowanie tak. Nadal trwa modernizacja Samodzielnego Publicznego Szpitala w Nowogardzie. Firma remontowa pracuje bez przerwy, niezależnie od pogody, za co bardzo serdecznie dziękuję. Wkrótce będą ocieplone ściany budynku starej części szpitala, szpital zyska nowy, bardziej nowoczesny wygląd, przewidujemy również oszczędności z tego tytułu, co bardzo mnie cieszy. Wierzę, że szpital wkrótce zyska nową jakość funkcjonowania, i tu chciałbym podkreślić, że dla mnie, jako dyrektora, najważniejsze jest życie i zdrowie pacjentów oraz poprawność wykonywanych procedur medycznych.

Tekst i foto: SPSR w Nowogardzie

Godziny otwarcia:
  • Szpital czynny całą dobę

SPSR Nowogard,
ul. Wojska Polskiego 7,
72-200 Nowogard

LABORATORIUM

adres: Szpital ul. Wojska Polskiego 7, I piętro.

Pobieranie badań i wydawanie wyników: poniedziałek - piątek od 7:30 do 12:00