Aktualności
Zabezpieczamy się przed cyberatakami
Samodzielny Publiczny Szpital Rejonowy w Nowogardzie zabezpiecza się jeszcze mocnej przed cyberatakami ...
Dane o zdrowiu są, danymi szczególnie chronionymi
W nowogardzkiej placówce już jest, wdrażamy nowy system dostępu dla lekarzy, pielęgniarek, Izby Przyjęć i poszczególnych oddziałów. Kluczowym elementem projektu jest zintegrowanie wszystkich wyników pacjenta w elektronicznej bazie pacjenta. System jest spersonalizowany, a jego wdrożenie odbywa się w ekspresowym tempie pracy.
W nowogardzkim szpitalu firma MEDINET Systemy Informatyczne wdraża nowy system informatyczny. System będzie automatycznie pobierał dane pacjentów i umożliwiał generowanie odpowiedniej dokumentacji, np. kart informacyjnych, zaświadczeń lub recept. Istotną zaletą rozwiązania jest możliwość pełnej integracji modułów nowego systemu, które są wykorzystywane w części medycznej szpitala z modułami części administracyjnej. Dodatkowo aplikacje, dostarczane w ramach projektu, pozwolą na tworzenie odpowiednich raportów i zestawień, co ułatwia, m.in. monitoring rozliczeń z NFZ oraz wykonanie budżetu poprzez kontrolę kosztów.
Co o nowym systemie mówią włodarze Kazimierz Lembas – dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Rejonowego w Nowogardzie, a także Jakub Kubiak – dyrektor ds. Administracyjno-Technicznych Szpitala.
- Zależało nam na integracji systemu medycznego z pracownią diagnostyczno-medyczną celem wprowadzenia systemu jest dalece zrozumiana przejrzystość oraz płynność obiegu informacji, a także ochrana danych poufnych. Jak wiemy, służba zdrowia nie istnieje bez danych osobowych. Szpital, Izba Przyjęć, czy rejestracje przetwarzają nie tylko dane osobowe swojego personelu, ale przede wszystkim pacjentów, w tym zarówno dorosłych, jak i dzieci. W przechowywanej dokumentacji medycznej znajdują się przede wszystkim dane poufne, dlatego muszą podlegać właściwej ochronie przed wszelkimi naruszeniami i to gwarantuje ten system. Jak również chcemy przystąpić do uczestnictwa w nowych programach leczenia, jakie kontraktuje NFZ, takich jak: 40+ jak również Opieka koordynowana to nic innego jak wiele możliwości badań diagnostycznych i leczenia najczęstszych chorób przewlekłych już u swojego lekarza rodzinnego co w rozumieniu oznacza.
- pakiet badań tarczycowych: antyTPO, antyTSHR, antyTG.
- EKG wysiłkowe.
- Holter EKG (24, 48, 72 godz.)
- USG Doppler naczyń kończyn dolnych.
- ECHO serca.
System jest tak jednocześnie zaprojektowany, aby chronić dane o pacjencie. Podkreślamy, że zależy nam na wyeliminowaniu również zbędnej „papirologii”, a także jeszcze lepszemu i szczelniejszemu zabezpieczeniu elektronicznej dokumentacji medycznej, dlatego nowy system został tak zaprojektowany i wdrożony, aby za jego pomocą można było zarządzać codzienną pracą całego szpitala. Środki na zabezpieczenie systemów informatycznych w SPSR w Nowogardzie otrzymaliśmy z puli Miniatorstwa Zdrowia, gdzie zatwierdzoną transze dostaliśmy od NFZ Zachodniopomorskiego Oddziału Wojewódzkiego w Szczecinie Narodowego Funduszu Zdrowia. Kwota, jaka została przydzielona to 399 tys i 750 zł. Jesteśmy wdzięczni za tę pomoc dla naszego szpitala. Jej wymiar ma kolosalne znaczenie dla pracy szpitala, ale również naszych pacjentów. Warto nadmienić, iż głównym celem modernizacji systemów medycznych było przede wszystkim zabezpieczenie i zintegrowanie danych wrażliwych pacjentów w tym pełna diagnostyka Pracowni Radiologicznych oraz Resku. – podkreśla Dyrekcja Szpitala z Nowogardu.
Ważny element strategii szpitala to dalszy rozwój systemów. Co potwierdza, przedstawiciel
w rozmowie mówiąc:
- Dzięki SIMPLE.iMED Szpital w Nowogardzie będzie mógł korzystać z w pełni zintegrowanego systemu medycznego (HIS, RIS/PACS), który zwiększy dostępność usług medycznych oraz poprawi, bezpieczeństwo danych umożliwiając m.in. na autoryzację certyfikatem kwalifikowanym. Zamówienie publiczne dotyczyło również dostawy urządzeń zwiększających cyberbezpieczeństwa. Podpisanie kolejnej w ostatnim czasie umowy w województwie zachodniopomorskim potwierdza mocną pozycje Simple na rynku rozwiązań dla ochrony zdrowia oraz dobre postrzeganie marki przez klientów z tego segmentu rynku. – podkreśla Marcin Biniek, Key Account Manager Simple S.A.
Zdecydowana większość szpitali wśród posiadanych rozwiązań ochronnych wskazuje na oprogramowanie antywirusowe (92%) oraz firewalle (91%). Wśród placówek, które odnotowały przypadki naruszenia bezpieczeństwa, najważniejszym zagrożeniem pozostawał phishing i inne ataki socjotechniczne (54%)
Tekst: SPSR Nowogard.