Aktualności
O bezpiecznym porodzie marzy każda kobieta
![]() |
Oddział Neonatologiczny i Oddział Ginekologiczno – Położniczy, Lekarze, Położne, Pielęgniarki oraz Panie salowe dokładają wszelkich starań, aby pobyt matki i dziecka przebiegał w przyjemnej i jak najmniej stresującej atmosferze.
Co spakować do szpitala dla mamy, a co dla noworodka?
Co spakować do szpitala? W internecie przyszła matka znajdzie dziesiątki list rzeczy, które trzeba wziąć do porodu, czy oby są one wszystkie konieczne? Wyjaśniamy, jak dobrze przygotować torbę do szpitala i co naprawdę warto zabrać do szpitala na poród, jakie dokumenty medyczne i jeszcze co powinno znaleźć się w domu, zanim pojawi się dziecko?
Lista rzeczy do szpitala
Dokumenty:
- Karta przebiegu ciąży.
- Wyniki laboratoryjne z grupą krwi
- Wyniki badań krwi przeprowadzone w ciąży (jeżeli pacjentka posiada)
Co przyszła mama powinna wziąć do szpitala:
- Koszula do porodu (jeżeli pacjentka rodzić w swojej)
- Wkładki poporodowe (duże)
- Podkłady higieniczne 90 cm x 60 cm
- Koszule po porodzie 2-3 sztuki
- Majtki poporodowe siateczkowate
- Przybory higieny osobistej: kosmetyki, klapki pod prysznic i do chodzenia
- Woda mineralna, niegazowana ze wskazaniem na małą z dziubkiem do picia
Dla noworodka:
- Pampersy
- Chusteczki nawilżające
- Ubranka na wyjście ze szpitala
Noworodek w domu. Co warto przyszykować przed opuszczeniem ze szpitala mamy i dziecka?
Wiele osób kompletując wyprawkę dla nowo narodzonego dziecka, zastanawia się nie tylko nad tym, co przyda się maleństwu i dzielnej mamie podczas porodu. Okazuje się, że równie ważne są produkty i akcesoria, które ułatwią noworodkowi zaaklimatyzowanie już po powrocie do domu. Takie gadżety pozwolą dziecku lepiej spać, poznawać otaczającą rzeczywistość i czerpać radość z każdego kolejnego dnia. CO warto przyszykować w domu na powrót maluszka?
- łóżeczko – zadbaj, aby było ono dla malucha możliwie najbardziej komfortowe, bo to właśnie ono stanowi podstawę pełnowartościowego odpoczynku,
- leżaczki i bujaczki – pomogą maleństwu wygodnie obserwować świat, a Tobie mieć zawsze oko na swoją pociechę,
- gadżety usypiające – specjalne maskotki i pozytywki skutecznie wyciszą małego odkrywcę, za każdym razem, kiedy nadejdzie pora na odpoczynek,
- zabawki aktywizujące – dzięki nim dziecko aktywnie i ze znakomitym efektem będzie poznawało otaczającą go rzeczywistość, w tym np. kolory, kształty czy dźwięki, pobudzając swoje zmysły i ucząc się reakcji na bodźce już od najmłodszych lat.
Dlaczego warto nas wybrać?
Na Oddziale Noworodkowym znajduje się piętnaście stanowisk noworodkowych, prócz tego oddział dysponuje sprzętem o najwyższych standardach w skład wchodzą:
- Infant FlowSiPAP- aparat do nieinwazyjnego wspomagania oddechu u noworodków,
- dwa stanowiska do resuscytacji wyposażone w NeoPUFF-y, respirator, ssaki,
- nowoczesne inkubatory,
- kardiomonitor,
- pulsoksymetry,
- pompy infuzyjne,
- lampy do fototerapii
- aparat do USG
Bilirubinometry - pozwalające w prosty i skuteczny sposób na wykonanie badania poziomu bilirubiny noworodka w domu zmniejszając stres dziecka bez konieczności pobierania krwi.
U nas każde dziecko przychodzi z dobrym przesłaniem…
Dzięki zaangażowaniu Dyrekcji Szpitala i sponsorom oraz ( WOŚP, Fundacja Polsat, Fundacja TVN) mamy pewność, że cały sprzęt zgromadzony na oddziale jak również przede wszystkim wiedza lekarzy, położnych, pielęgniarek są niezbędnymi warunkami do poprawnego funkcjonowania oddziału w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Rejonowym w Nowogardzie.
Zrządzającymi oddziałami są: Specjalista medycyny rodzinnej, Neonatolog, Pediatra-Lekarz Grażyna Mianowicz-Justyńska i Dr n.med. specjalista w ginekologii i położnictwie Wojciech Kałużyński.
Pomoc merytoryczna:
Marzena Tracz – Pielęgniarka Oddziałowa Oddziału Neonatologicznego i Charlotta Trokowicz-Sędłak Oddziałowa Oddziału Ginekologiczno – Położniczego szpitala w Nowogardzie.
Tekst: SPSR w Nowogardzie