Aktualności
Sterylizatory medyczne: Rozwiązanie do skutecznej dezynfekcji narzędzi w placówkach ochrony zdrowia
Jakim pomieszczeniem jest centralna sterylizatornia szpitala? To specjalistyczne miejsce, gdzie przeprowadza się proces sterylizacji sprzętu medycznego, narzędzi chirurgicznych, przyrządów diagnostycznych i innych przedmiotów, które mają kontakt z pacjentami. Co się dzieje za drzwiami, za które pacjent nie zagląda? Udało nam się zajrzeć do sterylizatorni w nowogardzkim szpitalu, wyjątkowo ważnego miejsca w szpitalu, w którym pacjenci nie bywają. Oprowadziły nas panie Iwona i Agnieszka zatrudnione na stanowisku technik sterylizacji medycznej w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Rejonowym w Nowogardzie.
Wirusy, bakterie, grzyby czy drobnoustroje nie mają szans w tym miejscu, by przetrwać!
Sterylizacja narzędzi w każdym szpitalu to wymóg nałożony przepisami prawa. Wymaga wielu obostrzeń, przestrzegania zasad właściwego utrzymania instrumentów medycznych, ma bowiem wpływ bezpośrednio na życie i zdrowie pacjentów oraz personelu. Co się zatem dzieje z narzędziami chirurgicznymi po operacji? Dzięki bardzo dokładnej sterylizacji narzędzi ryzyko przeniesienia czynników zakaźnych jest zerowe. Dzięki tym procesom mikroorganizmy nie mają szans na przetrwanie i rozprzestrzenienie się na instrumentach medycznych.
Wyodrębnione są trzy strefy:
BRUDNA- przeznaczona jest do przyjmowania, sortowania, mycia i dezynfekcji narzędzi chirurgicznych, aparatury medycznej.
CZYSTA-przeznaczona jest do kontroli czystości i funkcjonowania wydezynfekowanych narzędzi, pakietowania zestawów operacyjnych, załadunku sterylizatorów, tworzenia i archiwizacji dokumentacji procesów mycia i dezynfekcji, sortowanie i pakowanie bielizny operacyjnej i materiałów odbywa się w oddzielnym pomieszczeniu zwanym pomieszczeniem do pakietowania.
STERYLNA- przeznaczona jest do wyładunku wysterylizowanych materiałów ze sterylizatorów, ich magazynowania oraz ekspedycji.
Jak działa sterylizator medyczny?
Sterylizator działa poprzez wytworzenie wewnątrz komory ciśnieniowej temperatury odpowiednio wysokiej, aby obumarły wszystkie drobnoustroje. Zwykle jest to temperatura w przedziale od 120 do 130 stopni, w której rozkładowi ulegają wszelkie białka komórkowe groźnych dla człowieka mikroorganizmów, wirusów i grzybów.
Zapraszamy do współpracy Gabinety medyczne, Salony kosmetyczne Ośrodki zdrowia, Ośrodki zdrowia i inne świadczące usługi medycznie i niemedyczne do korzystania z oferty sterylizatorni ze szpitala w Nowogardzie przy ulicy Wojska Polskiego 7 bądź poprzez adres internetowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Opr. i foto: SPSR w Nowogardzie