Aktualności
Co mówić, jak się dzwoni na pogotowie?
Pogotowie i numer alarmowy
Jeśli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, bo zagrożone jest Twoje lub czyjeś życie, możesz zadzwonić na jeden z dwóch numerów ratunkowych: 999 lub 112. 999 – to numer alarmowy pogotowia ratunkowego. Połączenie odbiera bezpośrednio dyspozytor medyczny.
999 – to numer alarmowy pogotowia ratunkowego. Połączenie odbiera bezpośrednio dyspozytor medyczny.
112 – to jednolity numer alarmowy, który obowiązuje w całej Unii Europejskiej.
Numer 112 służy do powiadamiania w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia, ale także mienia. Operator numeru 112 po rozmowie z Tobą powiadomi odpowiednie służby: pogotowie, straż pożarną, policję, służby ratownictwa wodnego itp. Może także połączyć Cię bezpośrednio z właściwą służbą.
Co mówić, jak się dzwoni na pogotowie?
imię i nazwisko osoby wzywającej i chorego, numer telefonu, z którego dzwonisz, dokładny adres, najkrótsza droga dojazdu, gdzie będziesz czekał na karetkę, jeśli to możliwe – podać charakterystyczny punkt odniesienia (posterunek policji, kościół, Urząd Gminy, itp.).\
Przypominamy, że nr alarmowy 112 powinien być wybierany tylko w nagłych przypadkach. Pamiętajmy, że bezpodstawnie powiadamiając służby ratunkowe narażamy na realne niebezpieczeństwo osoby, które w tym momencie mogą potrzebować pilnej pomocy.
opr. SPSR w Nowogardzie
fot. gov.pl/zdjęcie ilustracyjne)