Aktualności
HPV – wyjaśnia lekarz ginekolog pracujący w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Rejonowym w Nowogardzie.
O tym, jaką grupę dziewcząt powinien objąć program bezpłatnych szczepień i czy szczepić powinny się także kobiety starsze, opowiada Ordynator Oddziału Ginekologiczno – Położniczego Dr n. med. Wojciech Kałużyński specjalista w zakresie położnictwa i ginekologii w SPSR w Nowogardzie.
Panie doktorze ponownie się widzimy, by porozmawiać o zdrowiu.
- Bezspornie ludzkie zdrowie jest podstawą wszystkiego, co spotyka nas w naszym życiu. Dlatego myślę, że ta definicja jest dostateczną zachętą, by o nie dbać i preludium do naszej kolejnej rozmowy.
Jest wiele wątków o zdrowiu, które należy poruszyć, ale zaczniemy od Programu powszechnych, bezpłatnych szczepień przeciwko ludzkiemu wirusowi brodawczaka (HPV) jest już bardzo mocno nagłośniony. To chyba kolejny dobry ruch wobec ochrony zdrowia?
-Tę decyzję o wprowadzeniu darmowych szczepień przeciwko HPV mogę ocenić tylko pozytywnie. Tutaj trzeba zaznaczyć, że, że przed naszym krajem szczepienia przeciwko HPV rozpoczęto w mniej więcej 100 innych krajach. W niektórych z nich, jak w dalekiej Australii, szczepienia są prowadzone od już wielu lat i to ze skutkiem bardzo pozytywnym dla zdrowia tych jeszcze nastoletnich pacjentów. Na początku szczepiono same dziewczynki, ale bardzo szybko tamtejsze władze zdecydowały o objęciu nimi również i chłopców. Warta informacji jest to, że wiek po ukończeniu 9 roku życia, a do ukończenia 14 roku życia jest optymalny do szczepienia HPV, bo umożliwia on wykonanie szczepienia zanim dojdzie do zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego
Zakażenie HPV jest najczęstszą chorobą przenoszoną drogą płciową i większość ludzi przechodzi zakażenie HPV. Co warto wiedzieć o szczepieniu przeciw HPV?
- Szczepionka jest dobrze tolerowana i bezpieczna. Chroni przed zakażeniem HPV i wieloma nowotworami. Jest powszechnie stosowana z moich informacji w około 125 krajach. W Polsce jest dostępna w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Te szczepienia przeciw wirusowi HPV zapobiegają przede wszystkim rakowi szyjki macicy oraz innym nowotworom takim jak: rak odbytu, sromu, pochwy), które może powodować wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) Obecnie dostępne są dwie szczepionki przeciw HPV: dwu i dziewięciowalentna. Obie chronią przed najbardziej onkogennymi typami wirusa 16 i 18. Chronią przed zmianami przednowotworowymi narządów płciowych. Wirusem HPV możemy zarazić się zarówno w trakcie stosunku oralnego, jak i analnego.
Czym jest Powszechny Program Szczepień przeciw HPV?
- Warto podkreślić, że program realizuje założenia i cele Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030. Uzupełnia bezpłatny Program Szczepień Ochronnych dzieci i młodzieży o nowy zakres ochrony przed chorobami wywołanymi przez HPV. Rozszerza zakres ochrony przed rakiem szyjki macicy i innymi chorobami nowotworowymi związanymi z HPV. Bazuje na światowych i europejskich rekomendacjach podkreślających bezpieczeństwo, skuteczność i korzyści wynikające z realizacji programów szczepień przeciw HPV. Szczepienia w ramach programu są bezpłatne.
Czy szczepienie dziewcząt i chłopców w ramach Powszechnego Programu Szczepień przeciw HPV jest obowiązkowe?
- Szczepienie przeciw HPV podawane w ramach Powszechnego Programu Szczepień przeciw HPV jest szczepieniem zalecanym, bezpłatnym.
Według zasięgniętej wiedzy jaką zasięgnąłem badanie USG w położnictwie – pozwala na potwierdzenie ciąży, uwidocznienie i zlokalizowanie zarodka, ocenę wzrostu i rozwoju płodu, ocenę prawidłowości jego narządów i struktur anatomicznych. Czym jest więc ultrasonografia w ginekologii i czy jest bezpiecznym badaniem dla pacjentki?
- W ginekologii i położnictwie stała się podstawowym narzędziem diagnostycznym i poprzez specjalne głowice badanie jest bezbolesne i bezpieczne dla zdrowia. Jest wykorzystywana do potwierdzenia stanu zdrowia pacjentki, diagnozowania łagodnych i onkologicznych schorzeń, zastępuje bardziej inwazyjne metody diagnostyczne i wspomaga w wielu przypadkach stosowanie metod endoskopowych. Oddział jest wyposażony na miarę swoich możliwości i pomocy Fundacji jak WOŚP. W naszym oddziale wykonywane są operacje ginekologiczne drogą brzuszną, pochwową oraz laparoskopową. Prowadzona jest również patologia ciąży oraz porody, również porody „rodzinne”. Odmłodzona kadra lekarzy, którymi zarządzam w osobach: dr n. med. specjalista w ginekologii i położnictwie Maria Kubisa, lek. położnik Józef Janusz Dylewski, lek. Anastasiya Kavaliova, lek. Zhanna Martyrosian, lek. Yahor Kavaliou Osoby te stanowią znakomity zespół i profesjonalnie wykonują swoje obowiązki lekarskie. Oddział Ginekologiczno-Położniczy szpitala w Nowogardzie posiada pierwszy poziom referencyjności to oznacza, że oddział przyjmuje noworodki donoszone oraz urodzone między 35. a 37. tygodniem ciąży, bez wad wrodzonych, nasilonych objawów chorobowych czy innych patologii. Zauważę, że SPSR w Nowogardzie dysponuje także poradnią specjalistyczną, która jest do dyspozycji dla naszych pacjentek z gminy Nowogard, ale chętnie zapraszamy Panie z Powiatu Goleniowskiego i innych Powiatów Województwa zachodniopomorskiego, ale nie tylko i mam tu na myśli cały kraj. Wykonujemy zakres usług medycznych zarówno w obszarze leczenia zachowawczego, ginekologii operacyjnej, jak również świadczenia diagnostyki i leczenia onkologicznego. Ultranowoczesne zaplecze diagnostyczno-lecznicze i pełna pasji, doświadczona kadra lekarzy specjalistów zapewniają pomoc zarówno w przypadku schorzeń dotyczących wieku rozwojowego, leczenia niepłodności, chorób wieku dojrzałego, patologii przekwitania, jak i schorzeń wieku pomenopauzalnego.
Wspomniał Pan doktor o Poradni Ginekologiczno-Położniczej w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Rejonowym w Nowogardzie. Co w niej kobieta może się dowiedzieć o swoim zdrowiu?
- Nasze pacjentki trafiają do poradni ginekologicznej z wielu powodów. Chcą potwierdzić ciążę, dobrać antykoncepcję, albo mają problemy zdrowotne lub po prostu chcą upewnić się, że w obrębie ich narządów rodnych nie dzieje się nic niepokojącego. Czym zajmuje się nasza poradnia ginekologiczna i kiedy warto się do niej zgłosić? Zapraszam wspólnie z zespołem lekarzy w dni i o godz.: Wtorek 9:00-14:00, Środa 10:00 - 15:00, Czwartek 16:00 – 19:00. do SPSR w Nowogardzie przy ulicy Wojska Polskiego. Reasumując chcę powiedzieć, że nasza poradnia ginekologiczna zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem schorzeń w obrębie żeńskich narządów rodnych, prowadzeniem ciąży, diagnozowaniem. Regularne wizyty w poradni ginekologicznej stanowią podstawowy element profilaktyki zdrowotnej i warto o nich pamiętać, nawet jeśli pacjentka czuje się bardzo dobrze i nie dokuczają jej żadne dolegliwości.
Co wchodzi w zakres konsultacji ginekologicznej?
- Konsultacja ginekologiczna to mówiąc potocznie to taki niczym „przegląd” zdrowia układu rozrodczego, obejmujący cytologię, USG miednicy, badanie piersi, diagnozę zaburzeń oraz doradztwo w zakresie antykoncepcji. Dlatego jeszcze raz namawiam kobiety wraz ze swoim zespołem lekarzy za pośrednictwem strony internetowej SPSR w Nowogardzie, aby nie zwlekali i badali się regularnie, bo to daje gwarancję zdrowia na wagę życia.
Jakie są skutki braku wizyt u ginekologa? Czy regularne wizyty ginekologiczne powinny być obowiązkowym wydarzeniem w życiu każdej kobiety.
- Regularne wizyty ginekologiczne to podstawa dla kobiet na każdym etapie życia, od momentu dojrzewania, poprzez ciążę, aż po okres menopauzy. Profilaktyka i regularne badania pomogą uniknąć chorób lub odpowiednio wcześnie podjąć leczenie.
– Dziękuję za rozmowę.
Źródło: SPSR w Nowogardzie