Oddziały szpitalne w Nowogardzie:

Wkrótce uroczyste oddanie do użytku lądowiska dla śmigłowców LPR w Nowogardzie

1

2

3

IMG 6113

Śmigłowce LPR już wkrótce będą mogły lądować

Przy ulicy Górnej w Nowogardzie jest już wybudowane lądowisko dla śmigłowców LPR. 29.10.2024 odbyło się spotkanie techniczne w związku z oficjalnym przekazaniem do eksplantacji. Panowie Kazimierz Lembas dyrektor SPSR w Nowogardzie oraz prezes firmy GELCO Włodzimierz Macioł nie ukrywali satysfakcji z wybudowanego lądowiska, które już wkrótce będzie służyć na potrzeby ratowania zdrowia i życia pacjentów Samodzielnego Publicznego Szpitala Rejonowego w Nowogardzie

Dobiegają, końcowe procedury związane z przekazaniem lądowiska dla śmigłowców w Nowogardzie na „Smoczaku” Jak mówią włodarze szpitala: Kazimierz Lembas-dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala w Nowogardzie, Jakub Kubiak-dyrektor ds. Administracyjno-Technicznych i Wojciech lek. POZ Wojciech Włodarczyk i były lek. LPR. Panowie jednoznacznie są zgodni, że lądowisko to kolejna bardzo ważna inwestycja dla SPSR w Nowogardzie, która będzie dawała większe możliwości.

- Lądowisko daje możliwość niesienia natychmiastowej pomocy pacjentom, którzy w stanie zagrożenia życia będą transportowani bezpośrednio z helikoptera do SOR. Zyskane dzięki temu cenne minuty mogą decydować o życiu pacjenta. Zaznaczę, że konieczna jest jeszcze niewielka modernizacja połączona z estetyką otoczenia i inwestycja będzie gotowa na oficjalną inaugurację. Pieniądze na ten cel, w wysokości 1 mln zł, pochodziły z wygranego konkursu, w którym gmina wzięła udział – chodzi o największej liczbie zaszczepionych na COVID-19 – zaznacza Kazimierz Lembas-dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Rejonowego w Nowogardzie.

- Nowogardzkie lądowisko jest już w praktyce gotowe, do jego uruchomienia potrzebne jest już tylko podłączenie sieci teleinformatycznych i przeszkoleń, które już zostały uruchomione szczególnie na Izbie Przyjęć SPSR w Nowogardzie, gdzie Panie muszą w 100% znać nowe przepisy odnośnie ruchy np. obsługi świateł lądowiska i jego działania podczas lądowań śmigłowców LPR. – wtóruje podczas szkolenia technicznego Jakub Kubiak- z-ca dyrektora ds. Administracyjno-Technicznych

- Otwarcie, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nastąpi z początkiem listopada b.r. wybudowane lądowiska zdecydowanie przyczyni się, że nowogardzki szpital zyska następne możliwości rozwoju i znacznie skróci czas transportu chorego choćby z rozległym zawałem do szpitali klinicznych w Szczecinie. Śmigłowce LPR mają wyposażenie i obsadę podobną jak specjalistyczny zespół ratownictwa medycznego. Używane często jako pomoc dla obciążonych zespołów pogotowia ratunkowego lub w przypadkach wymagających natychmiastowego transportu rannego do specjalistycznego ośrodka. – reasumuje Wojciech Włodarczyk, były lek. LPR również lekarz POZ. i inicjator projektu.

Przypomnijmy, że głównym wykonawcą jest firma GELCO z Warszawy, która ma doświadczenie i wykonała ponad 100 takich inwestycji. Układ lądowiska i wyposażenia odpowiada najnowszym przepisom. Obiekt ma m.in. radiokontroler i oprawę identyfikacyjną. Realizacja inwestycji trwała około pół roku. Składa się na to najpierw budowa, a następnie rejestracja lądowiska. Koszt to około 1 mln. Lądowiska dla śmigłowców jest w kształcie okręgu, o średnicy całkowitej z poboczem wynoszącej 29 metrów. Wykonana została na, nim utwardzona z kostki nawierzchnia, zbudowane jest również ochronne ogrodzenie, a droga dojazdowa ma oświetlenie uliczne i nawigacyjne, które sterowane będzie poprzez kontener techniczny.

Tekst i foto: SPSR w Nowogardzie

Godziny otwarcia:
  • Szpital czynny całą dobę

SPSR Nowogard,
ul. Wojska Polskiego 7,
72-200 Nowogard

LABORATORIUM

adres: Szpital ul. Wojska Polskiego 7, I piętro.

Pobieranie badań i wydawanie wyników: poniedziałek - piątek od 7:30 do 12:00