Oddziały szpitalne w Nowogardzie:

W sprawie szczepień mówią jednym zdecydowanym głosem

1Rodzicu, zaszczep dzieci przeciwko wirusowi HPV

Ruszyły od 01.06.2023 r. bezpłatne, powszechne szczepienia przeciw wirusowi brodawczaka HPV, który odpowiedzialny jest m.in. za rozwój raka szyjki macicy. Na razie dla roczników 2010 i 2011, czyli dzieci w wieku 12 i 13 lat. Dziewczynek i chłopców.

Lekarki z Samodzielnego Publicznego Szpitala Rejonowego w Nowogardzie wchodzące skład zespołu Oddziału Ginekologiczno-Położniczego, którego Ordynatorem Oddziału jest Dr n.med. specjalista w ginekologii i położnictwie Wojciech Kałużyński wzajemnie przyznają, że powszechne szczepienia przeciwko HPV są niezwykle ważną i potrzebną bronią przeciwko nowotworom, co pokazuje przykład krajów: Szwajcarii, Australii czy Francji, gdzie młode pokolenie jest regularnie szczepione od wielu lat. Efekt jest taki, że są to kraje o jednym z najniższych na świecie wskaźników zachorowań na raka szyjki macicy czy innych nowotworów.

Czy warto szczepić dzieci przeciwko wirusowi HPV?

- Zdecydowanie. Chcemy jako lekarki poinformować rodziców wspólnie z Dr n. med. specjalistą w ginekologii i położnictwa Janiną Świderską, że rozpoczęły się szczepienia dla dziewcząt i chłopców w wieku 12-13 lat. Szczepienie ma na celu zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy, także innych nowotworów więc nie jest to szczepienie skierowane jedynie tylko dla dziewcząt. Ważne jest, by zaszczepić dzieci przed pierwszą inicjacją seksualną. Szczepienie to metoda profilaktyki dlatego istotne jest, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć i dzięki tym szczepieniom wprowadzonym na całym świecie znacząco zmniejszyła się zachorowalność. Do dyspozycji nastoletnich pacjentów są dostępne dwie szczepionki na HPV: 2-walentna i 9-walentna. HPV to jeden z wirusów, z którymi spotka się aż 80% kobiet w trakcie ludzkiego życia. Widomym jest, że nie wszystkie spowodują raka szyjki macicy, ale gdy kobieta jest zaszczepiona, „zanim spotka”, się z wirusem jest w stanie go wyeliminować, zanim on sam dostanie się do komórki w ustroju człowieka. Wyjaśnia - Dr specjalista w ginekologii i położnictwie Michalina Roguska.

Wirus jest, HPV może dotknąć w każdym momencie życia młodego, nastoletniego człowieka. Czy można się skutecznie zabezpieczyć i gdzie?
- Szczepionki przeciw HPV zabezpieczają, chronią przed zakażeniem HPV, a więc zapobiegają chorobom nowotworowym związanym z HPV oraz konsekwencjom, jakie mogą wynikać z faktu rozwoju nowotworu. Szczepienie to inwestycja w zdrowie i nie jest skierowane jedynie dla dziewcząt, lecz również chłopców. Zakłada się, że optymalna granica wiekowa szczepień przeciwko HPV jest właśnie między 11. a 12. rokiem życia, przed inicjacją seksualną. Co do punktów szczepień przeciw wirusowi HPV są one całkowicie bezpłatne dla chłopców i dziewcząt i można wykonać je w większości przychodni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) na terenie Polski lub zasięgnąć informacji na temat szczepień przeciwko wirusowi HPV poprzez Internetowe Konto Pacjenta i dostępną przez stronę internatową pacjent.gov.pl – reasumuje rozmowę Dr n. med. specjalista w ginekologii i położnictwie Janina Świderska

Wirus HPV to ludzki wirus brodawczaka. Do zakażenia dochodzi drogą płciową, najczęściej w początkowym okresie po rozpoczęciu aktywności seksualnej.

Foto i tekst: SPSR w Nowogardzie

1Przede wszystkim szczepionka jest skuteczna, bezpłatna zalecana zarówno dla dziewczynek, jak i dla chłopców — zachęcają do szczepień: lekarki Dr n. med. specjalista w ginekologii i położnictwie Janina Świderska i Dr specjalista w ginekologii i położnictwie Michalina Roguska Samodzielnego Publicznego Szpitala Rejonowego w Nowogardzie. ( przy aparacie USG)

 

 

 

6Sala do wykonywania cięć, gdzie wykonywane są zabiegi ginekologiczne z zachowaniem maksymalnej możliwej estetyki cięcia przez lekarki oraz lekarzy z Oddziału Ginekologii i Położnictwa w Nowogardzie

Godziny otwarcia:
  • Szpital czynny całą dobę

SPSR Nowogard,
ul. Wojska Polskiego 7,
72-200 Nowogard

LABORATORIUM

adres: Szpital ul. Wojska Polskiego 7, I piętro.

Pobieranie badań i wydawanie wyników: poniedziałek - piątek od 7:30 do 12:00