Dzień Przedsiębiorczości w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Rejonowym w Nowogardzie

Licealiści obejrzeli, szpital od środka.

Jak wygląda praca referenta szpitalnego, sekretarki, do czego potrzebna jest strona internetowa szpitala, Ile jest oddziałów w szpitalu, czy ordynator oddziału to też lekarz? - tego mogli dowiedzieć się uczniowie, którzy uczestniczyli w zajęciach w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Rejonowym w Nowogardzie.

20 marca br. licealiści i licealistki z I Liceum Ogólnokształcącego im. ppor. Emilii Gierczak oraz II Liceum Ogólnokształcącego w Nowogardzie przy ul. Boh. Warszawy brali udział w zorganizowanym Dniu Przedsiębiorczości w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Rejonowym w Nowogardzie w ramach praktyk uczniowskich. Trzeba zaznaczyć, że Dzień Przedsiębiorczości to kolejna już inicjatywa podejmowana przez Szpital w ramach misji edukacyjnej prowadzonej na rzecz młodzieży w Nowogardzie, którą propaguje Dyrekcja Szpitala.

- W szpitalu jest mnóstwo do odkrycia i do skontrolowania i zbadania, a świadomość, że można coraz skuteczniej pomagać pacjentom to źródło ogromnej satysfakcji. Dlatego to, co tu zobaczycie, to będzie świetnym preludiom do waszej dalszej edukacji. Praca czy Medycyna jest fascynującą dziedziną i to chcemy dla was pokazać poprzez organizowany Dzień Przedsiębiorczości w nowogardzkim szpitalu. Mamy nadzieję, że duże zainteresowanie, jakim cieszyło się spotkanie, a także liczne pytania do naszego personelu administracyjno-medycznego, kiedyś przełoży się na wybór tej drogi życiowej i… wyboru naszego Szpitala jako przyszłego miejsca pracy.

– tłumaczy Jakub Kubiak-dyrektor ds. Administracyjno-Technicznych

Uczniowie podzieleni na grupy

Uczniowie podzieleni zostali na małe grupy i spędzili w szpitalu jeden dzień. Rzecz jasna, uczniowie pełnili wyłącznie rolę obserwatorów. Niemniej byli bardzo zainteresowani wieloma zagadnieniami, jakie były poruszane w trakcie rozmowy z pielęgniarkami, lekarzami czy też referentami. Szczególnie padło wiele zapytań z działu statystyk, gdzie młodzież mogła zaobserwować, na czym polega praca w tym dziale szpitala. Co to jest za miejsce?

- Zadaniem działu jest: gromadzenie danych statystycznych związanych z pacjentami Szpitala i udzielanymi świadczeniami zdrowotnymi, realizowanie wniosków i koordynowanie obiegu korespondencji związanej z pobytem w Szpitalu, nadzór nad realizacją umów na świadczenia zdrowotne oraz prowadzenie Archiwum Szpitala.

- Wyjaśnia Pani Joanna referent Działu Statystyki w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Rejonowym w Nowogardzie.

Licealiści zadawali wiele pytań dotyczących specyfiki pracy w szpitalu. Dlaczego chcesz zostać lekarzem? Spytaliśmy Maję, która w towarzystwie innych koleżanek i kolegów zgodziła się na wypowiedź.

- Uważam, że bycie w przyszłości lekarką to nie tylko praca, ale również powołanie do niesienia pomocy innym i wprowadzania pozytywnych zmian, jeżeli chodzi o zdrowie człowieka. Dla wielu ludzi również dla mnie możliwość połączenia pasji do nauki i empatia w stosunku do potrzebującego człowieka stanowi główny powód, dla którego chcę podjąć wyzwanie zastania lekarką. Jaka specjalizacja? Jeszcze nie wiem.

– odpowiada Maja z II Liceum Ogólnokształcącego w Nowogardzie.

Na koniec Jakub Kubiak-dyrektor ds. Administracyjno-Technicznych podziękował, wszystkim uczniom za ich zaangażowanie robiąc, wspólnie pamiątkowe zdjęcie przed wejściem głównym do szpitala.

Dzień przedsiębiorczości sprzyja podejmowaniu przez młodych ludzi trafnych decyzji w planowaniu dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej. Poprzez udział w Dniu Przedsiębiorczości w SPSR w Nowogardzie uczniowie mieli możliwość:

• odbycia jednodniowej wizyty w wybranym miejscu szpitala weryfikującej plany edukacyjne,
  • zweryfikowania swoich wyobrażeń o pracy lekarza, informatyka czy referenta szpitalnego,
  • pozyskania informacji o wykształceniu, umiejętnościach czy predyspozycjach niezbędnych do wykonywania tych zawodów, jakie proponuje SPSR w Nowogardzie
  • zapoznania się z organizacją i zarządzaniem.

Opisy do zdjęć:

1.Pamiątkowe zdjęcie młodzieży pod szpitalem z Jakubem Kubiakiem -dyrektorem ds. Administracyjno-Technicznych Samodzielnego Publicznego Szpitala w Nowogardzie.
2. Młodzież zobaczyła na Oddziale Pediatrycznym jak opiekuje się małymi pacjentami i wysłuchała informacji od pielęgniarek.
3. Pracownicy Działu Statystyki przechowują całą dokumentację pacjenta z przebytego leczenia w szpitalu – opowiada Pani Joanna referent Działu Statystyki Szpitala w Nowogardzie.