Oddziały szpitalne w Nowogardzie:

Dwa szpitale w zachodniopomorskim mają takie roboty!

Dwa szpitale w zachodniopomorskim mają takie roboty!

Co robi robot medyczny da Vinci?

Szpital na szczecińskich Pomorzanach był pierwszą placówką w Zachodniopomorskiem i dziesiątą w Polsce, w której chirurdzy korzystają z innowacyjnego robota medycznego da Vinci. Nowoczesne urządzenie umożliwia przeprowadzanie operacji z precyzją liczoną w milimetrach. Kolejnym jest Szpital wojewódzki przy ul. Arkońskiej w Szczecinie.

Zakup robota, który pochłaniał 15 milionów złotych, był możliwy dzięki zabiegom marszałka województwa zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza. Samorządowiec postarał się o środki unijne. Tegoroczne plany zakładają, że przy pomocy robota Da Vinci w tym roku zostanie przeprowadzonych ok. stu operacji. W Szczecinie jest jeszcze jedna placówka, która dysponuje taką technologią. To szpital na Pomorzanach. Robot chirurgiczny da Vinci to nowoczesne, zaawansowane technologicznie urządzenie, które wykorzystuje się do wykonywania skomplikowanych zabiegów chirurgicznych. Ułatwia on lekarzowi zdecydowanie przeprowadzenie zabiegu.

Ile w Polsce jest robot da Vinci?

W Polsce działa 19 autoryzowanych robotów chirurgicznych da Vinci, na całym świecie zainstalowano dotychczas 7 135 tego typu urządzeń. Funkcjonują one w 69 krajach, a z ich użyciem wykonano ponad 10 mln operacji.

da Vinci co to za robot?

System chirurgiczny da Vinci tworzą trzy elementy: konsola chirurga, część robocza i trzeci element zawierający sterowniki zarządzające pracą robota, zaawansowane urządzenie do elektrochirurgii oraz monitor do podglądu pola operacyjnego. Konsola stanowi miejsce pracy chirurga wykonującego zabieg. Zawiera ona układ optyczny, za pomocą którego chirurg jest w stanie zobaczyć powiększony, trójwymiarowy widok pola operacyjnego z naturalną oceną głębokości zanurzenia narzędzi chirurgicznych oraz możliwością powiększana obrazu aż do identyfikacji poszczególnych tkanek i ich warstw. Tak doskonała wizualizacja umożliwia chirurgom poruszanie delikatnymi tkankami oraz dokonywanie bardzo precyzyjnych nacięć nawet w trudno dostępnych przestrzeniach. Ma to bezpośrednie przełożenie na bezpieczeństwo pacjenta i skuteczność operacji. Część robocza składa się z czterech sterowalnych ramion, które zastępują ręce operatora na stole zabiegowym. Ramionami robota – za pomocą specjalnych manetek – steruje lekarz. Trzy z ramion robota wyposażone są w niewielkich rozmiarów instrumenty chirurgiczne, wprowadzane do ciała pacjenta przez porty laparoskopowe. Dwa naśladują ruchy lewej i prawej ręki chirurga, jednocześnie eliminując niedoskonałości, takie jak drżenia ludzkich rąk. System zapobiega również poślizgom lub nagłym nienaturalnym ruchom instrumentów chirurgicznych, które w operacjach otwartych lub laparoskopowych mogą potencjalnie stanowić zagrożenie dla zdrowia. Dzięki niewielkim rozmiarom ramion robota da Vinci możliwe jest operowanie przy minimalnym, zaledwie 1-lub 2-cm nacięciu ciała pacjenta, a tym samym zminimalizowanie uszkodzenia tkanki. Czwarte ramię to kamera endoskopowa wspierająca oko chirurga i odpowiadająca za przekazywanie trójwymiarowego obrazu z wnętrza ciała operowanego człowieka do konsoli. Warto przypomnieć, że Szpital Wojewódzki w Szczecinie nabył robota da Vinci. To urządzenie z najwyższej półki. Czy kiedyś będzie również taki supernowoczesny robot w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Rejonowym w Nowogardzie?  Pacjenci, lekarze z pewnością mieliby ogromną pomoc w leczeniu.

Opr. SPSR w Nowogardzie
Fot. Ryszard Pakieser

Godziny otwarcia:
  • Szpital czynny całą dobę

SPSR Nowogard,
ul. Wojska Polskiego 7,
72-200 Nowogard

LABORATORIUM

adres: Szpital ul. Wojska Polskiego 7, I piętro.

Pobieranie badań i wydawanie wyników: poniedziałek - piątek od 7:30 do 12:00