Po co powinniśmy myć ręce?

Dezynfekcja rąk może nas ochronić przed wieloma chorobami

Mycie rąk jest najprostszą i skutecznych metodą zapobiegania zatruciom pokarmowym, grypie, chorobom pasożytniczym i skórnym. Wystarczy kilkanaście sekund myć ręce, by oczyścić je z bakterii.

Dlaczego warto myć ręce?

Każde dotknięcie klamki, poręczy, a nawet pieniędzy sprawia, że ludzkie ręce są pobrudzonymi od 100 do 10 tys. komórek bakterii. To prawdziwa „mina”, którą rozbroić może tylko poprzez mycie rąk. Wystarczy kilkadziesiąt sekund myć ręce, by oczyścić je z 90% bakterii.

- Muszę tu wyraźnie powiedzieć, że mycie rąk to najprostsza i jedna z najbardziej skutecznych metod zapobiegania zatruciom pokarmowym, chorobom wirusowym, pasożytniczym i skórnym.  – Mówi Dr n. med. Lesław Bąk

W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Rejonowym i innych miejscach, w których pojawia się konieczność zagwarantowania odpowiedniego poziomu higieny znajdują zastosowanie dozowniki na płyn do dezynfekcji. Przeznaczone są na specjalistyczne preparaty bakteriobójcze, wirusobójcze. Mycie rąk jest najważniejszym elementem zapobiegania zakażeń zarówno w szpitalu, jak i poza nim. Ta prosta czynność ratuje zdrowie, a nawet życie.

Opr. i foto: SPSR w Nowogardzie