Listopad miesiącem zainteresowania na męskie zdrowie

Listopad miesiącem zainteresowania na męskie zdrowie1 2

Rak jądra – mężczyzno, badaj się!

Miesiąc Listopad uznany jest jako miesiąc solidarności z mężczyznami, zmagającymi się z rakami jąder i gruczołu krokowego.

Rak, guzy mózgu i inne nowotwory  budzą w naszym społeczeństwie i pacjentach lęk. Nic dziwnego – nowotwory są drugą przyczyną zgonów. Co można zrobić, by nie zachorować?

-  Według statystyk  20. a 40. rokiem życia statystycznie notuje się najwięcej zachorowań na raka jądra. Dlatego bardzo jest ważne, by się badać regularnie i być czujnym, gdy dostrzeżemy jakiekolwiek niepokojące zmiany. Najważniejszym elementem zapobiegawczym rakowi jądra to profilaktyka i badania u lekarza specjalisty. O profilaktyce zdrowotnej powinien myśleć każdy mężczyzna, nawet 20-latek. Do badań profilaktycznych zalecanych mężczyznom w tym wieku zaliczają się: morfologia, OB, badanie stężenia glukozy we krwi oraz podstawowe badanie moczu. Badania te należy wykonywać raz na rok. Co 5 lat panowie powinni zrobić też lipidogram.

– informuje  dr. n. med. Lesław Bąk, specjalista z zakresu chorób wewnętrznych i nefrologii również  lekarz Samodzielnego Publicznego Szpitala Rejonowego w Nowogardzie

Badania profilaktyczne dla mężczyzn po 30. roku życia

• samobadanie jąder, raz na pół roku
  • raz na trzy lata zgłaszać się na badanie do lekarza
  • badanie proktologiczne, jeśli na podstawie historii rodzinnej można stwierdzić ryzyko zachorowania na raka prostaty wizyty u okulisty – raz na dwa lata lub częściej, jeśli mają wadę wzroku.

Badania profilaktyczne dla mężczyzn po 40. roku życia

• samobadanie jąder, raz na pół roku
  • raz na trzy lata zgłaszać się na badanie do lekarza
  • wizyty u okulisty – raz na dwa lata lub częściej, jeśli mają wadę wzroku.
  • Lipogram, raz na dwa lata, a osobom z ryzykiem miażdżycy i chorobami układu krążenia w wywiadzie rodzinnym zaleca się wykonywanie lipidogramu co roku. To samo dotyczy osób mających nadwagę i palących papierosy.
  • badanie dna oka – w ramach profilaktyki
  • EKG, raz na trzy lata
  • prześwietlenie klatki piersiowej – raz na pięć lat
  • gastroskopia
  • badanie na obecność krwi utajonej w kale – raz w roku, w ramach profilaktyki raka jelita grubego
  • badanie gęstości kości

Badania profilaktyczne dla mężczyzn po 50. roku życia

• regularne profilaktyczne badania krwi
  • kolonoskopia – raz na pięć lat w ramach profilaktyki raka jelita grubego;
  • raz w roku badania na obecność krwi utajonej w kale;
  • coroczne badania prostatu u urologa metoda per rectum;
  • oznaczanie
  • antygenu PSA raz w roku – istotne w badaniach profilaktycznych raka prostaty.

Opr. Zespól SPSR

Foto. pixobay