Zniesienie obowiązku noszenia maseczek

maski

Czy to już powrót do normalności?

1 lipca 2023 roku w Polsce zostanie odwołany stan zagrożenia epidemicznego z powodu koronawirusa. Decyzja ta ma związek z obecną sytuacją epidemiczną. Zmiany, które wejdą w życie z pierwszym dniem lipca, dotyczą wszystkich mieszkańców Polski. Co się zmieni?

Od lipca straci moc przepis o obowiązku noszenia maseczek w szpitalach, przychodniach i poradniach.

b_400_300_16777215_0_0_images_2023_06_23_maski_1.jpg – Potwierdzam, że od 1 lipca koniec z nakazem  noszenia maseczek będzie obowiązywać w szpitalach i placówkach medycznych.  Odwołanie na obszarze Polski  stanu zagrożenia epidemicznego uzasadnia wniosek Głównego Inspektora Sanitarnego złożony do Ministra Zdrowia w dniu 20 kwietnia 2023 r., w którym Główny Inspektor Sanitarny wnioskuje o odwołanie tego stanu, z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną, w szczególności biorąc pod uwagę spadek liczby diagnozowanych zakażeń SARS-CoV-2, a także spadek liczby zgonów i hospitalizacji, obserwowany w ostatnim czasie. Ostatni dzień obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego to 30 czerwca 2023 roku. Oznacza to, że już w miesiąc  lipiec wejdziemy bez pewnych obostrzeń, których byliśmy zobowiązani przestrzegać –  informuje  Kazimierz Lembas, dyrektor szpitala w Nowogardzie.

Przypomnijmy, że w nowogardzkim  Szpitalu funkcjonował mobilny punkt pobrań,  który  działał od połowy sierpnia 2020 r. Gdzie każdego dnia w przeprowadzaniu testów na CIVID-19 zaangażowani byli wojskowi z jednostki w Glewicach , a także pielęgniarki z nowogardzkiego szpitala.

Tekst: SPSR w Nowogardzie
Foto: SPSR Nowogard i Pixabay.com