Oddziały szpitalne w Nowogardzie:

"Dymek" przy drzwiach do szpitala

„Dymek” przy drzwiach do szpitala.

Czy można palić na terenie szpitala?

Ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych precyzuje, że palenia papierosów zabrania się „na terenie zakładów leczniczych i w pomieszczeniach innych obiektów, w których są udzielane świadczenia medyczne”. Bezwzględny dotyczy zarówno pacjentów, pracowników, jak i osób odwiedzających.

Dyrektorzy szpitala mają wiele problemów z bezwzględnym zakazem palenia w placówkach medycznych. Ustawa antynikotynowa, która obowiązuje od 15 listopada 2010 r., nie zezwala na tworzenie w nich palarni. Pacjenci nagminnie łamią zakaz, wychodząc na papierosa na zewnątrz albo popalając w toalecie. Dyrektorzy przyznają, że są bezsilni, bo nie mają możliwości karania za nieprzestrzeganie przepisów.

– Mamy świadomość, że pacjenci niestety palą w ukryciu, WC czy innych miejscach szpitala, ale nie jesteśmy w stanie tego drobiazgowo dopilnować. Żeby wyegzekwować przepisy, każdego pacjenta musiałby pilnować tu pracownik szpitala. Dodamy, że 2010 roku obowiązuje zakaz palenia papierosów w miejscach publicznych także w szpitalu czy innych tego typu jednotach zdrowia. Na mocy nowych przepisów palenie e-papierosów, jak papierosów, jest zakazane w miejscach publicznych: przystankach, szkołach czy  właśnie szpitalach. W szpitalu obowiązuje całkowity zakaz palenia.

Podkreślają – szefowie szpitala Kazimierz Lembas i Jakub Kubiak.

Walka lekarzy z chorobą pacjenta  najczęściej odbywa się na kilku płaszczyznach. Jednym z nich jest uświadamianie pacjentowi, jak duży wpływ na chorobę, a także na wyniki jego leczenia, ma  palenie papierosów.

Zespół SPSR w Nowogardzie.
Grafika: Pixabay

Godziny otwarcia:
  • Szpital czynny całą dobę

SPSR Nowogard,
ul. Wojska Polskiego 7,
72-200 Nowogard

LABORATORIUM

adres: Szpital ul. Wojska Polskiego 7, I piętro.

Pobieranie badań i wydawanie wyników: poniedziałek - piątek od 7:30 do 12:00