WAŻNE INFORMACJE DLA PACJENTA

2023 05 08 informacje

Przyjęcie do szpitala

Przyjęcie pacjenta, pacjentki do Samodzielnego Publicznego Szpitala Rejonowego w Nowogardzie odbywa się na zasadach określonych w ustawie o działalności leczniczej , a także ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Przyjęcia odbywają się całodobowo w Izbie Przyjęć naszego szpitala.

Pacjent zgłaszający się do przyjęcia w trybie planowym powinien posiadać następujące dokumenty:

skierowanie do szpitala z ustalonym terminem przyjęcia,
dokument tożsamości,
- aktualne wyniki badań laboratoryjnych i obrazowych, na podstawie których otrzymał skierowanie do szpitala,
- karty informacyjne z poprzednich hospitalizacji i terapii.

Podczas przyjmowania pacjenta do szpitala stosowane są jednolite zasady obsługi, a pacjent z zachowaniem prywatności jest bezpiecznie, sprawnie i w jak najmniejszym stresie wywołanym hospitalizacją, przekazany na oddział szpitalny. Świadczenia opieki zdrowotnej w trybie planowym są udzielane według kolejności zgłoszenia, w dniach i godzinach ich udzielania przez świadczeniodawcę, z uwzględnieniem aktualnej wiedzy medycznej i priorytetów klinicznych, określonych przez kategorię medyczną. Jeżeli świadczenie nie może zostać udzielone w dniu zgłoszenia się pacjenta wpisuje się go na listę oczekujących i wyznacza termin planowanego przyjęcia do szpitala. Rejestracja pacjenta na oddział w ustalonym terminie dokonuje się w Punkcie Przyjęć Planowych/Izbie Przyjęć, na podstawie skierowania okazanego przez pacjenta. Pacjenci przyjmujący leki na stałe powinni je posiadać w oryginalnych opakowaniach lub mieć bardzo czytelnie wypisane na czystej, białej kartce włożonej do tzw. Koszulki. Na podstawie skierowania do szpitala osoba rejestrująca kontaktuje się telefonicznie z lekarzem danego oddziału, celem potwierdzenia przyjęcia pacjenta w oddział, do którego jest kierowany. Osoba rejestrująca pacjenta w systemie informatycznym szpitala weryfikuje jego dane z listy oczekujących a w przypadku świadczeń, na które nie ma kolejki wpisuje dane pacjenta ze skierowania. Pracownik rejestrujący sprawdza ubezpieczenie pacjenta w systemie e-WUŚ. W przypadku braku potwierdzenia ubezpieczenia pacjent otrzymuje do podpisu oświadczenie o ubezpieczeniu. Pracownik rejestrujący Izby szpitala wypełnia dokumentację pacjenta zawierającą: formularz historii choroby, oświadczenie o wyrażeniu zgody bądź niewyrażeniu zgody na udzielanie informacji o jego stanie zdrowia, wyznaczenie osób do kontaktu, upoważnienie pacjenta do wydania dokumentacji medycznej oraz drukuje opaskę identyfikującą. Pacjenci do szpitala przyjmowani są po uzyskaniu ich pisemnej zgody lub zgody jego prawnego opiekuna. Jeżeli pacjent jest niepełnoletni, jego opiekun prawny powinien towarzyszyć mu do momentu przyjęcia na oddział i ewentualnej decyzji o konieczności zabiegu, gdyż zgodę na taki zabieg musi podpisać właśnie opiekun prawny. Odpowiedni personel medyczny uzupełnia obowiązującą dokumentację medyczną związaną z przyjęciem, przeprowadza wywiad pielęgniarski/położniczy oraz dokonuje pomiaru parametrów pacjenta takich jak: wzrost, waga, tętno oraz ciśnienie i tętno. Personel medyczny Izby Przyjęć dokonuje oceny stanu higienicznego pacjenta, ewentualnie doprowadza go do wymaganego stanu higienicznego. W sytuacji, gdy pacjent nie posiada aktualnych badań lub istnieje konieczności wykonania badań dodatkowych są one wykonywane w oddziale, do którego pacjent został skierowany. Po dokonaniu wszelkich formalności pacjent przebiera się i zostaje przekazany wraz z dokumentacją do danego oddziału szpitalnego. Personel Izby Przyjęć dokonuje spisu rzeczy chorego na formularzu Magazynu Rzeczy Chorych i przekazuje je do magazynu lub wskazanej przez pacjenta osobie.

W przypadku braku aktualnych badań pacjenci mają pobierane badania w oddziale, do którego są skierowani. W sytuacji, gdy personel medyczny stwierdzi, że przy przyjęciu planowym doszło do stanu nagłego zagrożenia zdrowia i życia pacjenta, natychmiast zawiadamia o tym lekarza oddziału, do którego kierowany jest pacjent.

Opr. Zespół SPSR w Nowogardzie